Antoine Baumé Kimdir?

0
Advertisement

Antoine Baumé kimdir? Antoine Baumé hayatı, biyografisi, çalışmaları, eserleri, Baume derecesi nedir, hakkında bilgi.

Antoine BauméAntoine Baumé; Fransız eczacı ve kimyacısıdır (Senlis 1728-Paris 1784).

Ünlü eczacı Geoffroy’nun yanında yetişti. Ecole de Pharmacie’de (Eczacılık Okulu) profesör oldu. Emekli olduğu 1780’e kadar kimyasal ürünlerle ilgilenerek uygulamalı kimya araştırmaları yaptı. İpeğin ağartılması ve boyanmasıyla güherçilenin saflaştırılması gibi konularda buluşlar yaptı. En bilinen buluşu, kendi adıyla anılan hidrometre günümüzde de yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

Başlıca eserleri: Eléments de Pharmacie Théorique et Pratique (Kuramsal ve Uygulamalı Eczacılığın Temel İlkeleri) 1762: Chimie Exèrimentale et Raison mèl (Deneysel ve Açıklamalı Kimya) 1773.

Baumè Derecesi. Baumè derecesi cinsinden çözeltilerin derişikliğini saptamaya yarayan araç. Sudan daha yoğun sıvılar için kullanıldığında saf suya batması için araç tümüyle safralanır. Suyun çıktığı noktaya 0 (sıfır) konur. Sonra % 15’i tuzlu sudan oluşan çözeltiye batırılır: çözeltinin çıktığı noktaya 15 yazılır. O’dan 15’e kadar 15 eşit bölüme ayrılır ve bölümleme sürdürülerek sıvıölçerin tüm dereceleri işaretlenir. Sudan daha az yoğunlukta sıvılar için kullanıldığından araç, % 10’u tuzlu sudan oluşan sıvıya daldırılmadan başlangıç noktası sıfır olacak biçimde safralanır. Daha sonra saf suya daldırılan aracın su yüzeyiyle kesiştiği nokta 10 alınarak ileri doğru bölümlenir. Böyle derecelendirilen hidrometre bir çözeltiye daldırıldığında battığı yeri gösteren bölüm çözeltinin Baumè derecesini verir. Baumè derecesi özgül ağırlık arasındaki bağıntı:

Baume derecesi (Be) = 144.3 (özgülağırlık 1) / özgülağırlık.

Advertisement

Leave A Reply