Antoine Pesne Kimdir?

0

Antoine Pesne kimdir? Fransız asıllı Alman ressam Antoine Pesne hayatı ve eserleri ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Antoine Pesne Kimdir?

Antoine Pesne (d. 23 Mayıs 1683, Paris -ö. 5 Ağustos 1757, Berlin), Fransız asıllı Alman ressam. Rokoko üslubundaki tarihsel konulu tabloları ve portreleri ile 18. yüzyılın ilk yarısında Prusya’nın en önemli sanatçılarından biri olmuştur.
Antoine Pesne
Paris’te eğitimini sürdürürken Fransız portre ressamları Hyacinthe Rigaud ile Nicolas de Largilliere’den etkilenmişti. Daha sonra gittiği Roma, Napoli ve özellikle Andrea Celesti’nin yanında çalıştığı Venedik’te renk kullanma yeteneğini geliştirdi.

Advertisement

1707’de yaptığı, Prusya’nın Venedik büyükelçisi Baron von Knyphausen’in tam boy portresi Prusya kralı I. Friedrich’in dikkatini çekince sarayın portre ressamlığına atandı. Pesne II. Friedrich döneminde yaptığı duvar ve tavan resimlerindeki destansı anlatımı ve zengin renkleriyle ününü sürdürdü. Bazı portrelerindeki fırça vuruşlarıyla daha sonraki izlenimci ressamları, özellikle de Renoir’ı andıran parlak renkler elde etti. Pesne, II. Friedrich tarafından Berlin Operası’na getirtilen Fransız ve İtalyan dansçı ve oyuncuların da, Watteau’yu anımsatan bir tarzda ilginç portrelerini yaptı.


Leave A Reply