Antoine Pevsner Kimdir?

0
Advertisement

Antoine Pevsner kimdir? Fransız heykel sanatçısı ve ressam olan Antoine Pevsner hayatı ve eserleri ile ilgili genel bilgiler.

Antoine Pevsner Kimdir?

Antoine Pevsner (d. 18 Ocak 1886, Oryol, Rus Çarlığı – ö. 12 Nisan 1962, Paris, Fransa), kardeşi Naum Gabo ile birlikte yapımcılık akımının öncülerinden Rus asıllı Fransız heykelci ve ressam.

Antoine Pevsner

Antoine Pevsner

Kiev’de sanat eğitimi gördü. 1911 ve 1913’te Paris’e, 1915’te de Oslo’ya gitti. Bu sıralarda Oslo’da bulunan Gabo ile birlikte “yoğun kütleden uzaklaşmayı sağlayan boşluk” kavramı üzerine deneylere girişti. 1917 Devrimi’nden sonra ikisi birlikte Rusya’ya döndüler; Pevsner Moskova’daki Güzel Sanatlar Okulu’nda profesör oldu. Ama kısa bir süre sonra siyasal güçlerin deneysel sanatı propaganda amacıyla kullanmaca başladığını gördüler. 1920’de yapımcılığın ilkelerini savunan Gerçekçi Bildirge’yi yayımladılar. Bildirgede sanatçının bağımsız olarak gerçeği ve doğruyu araması gerektiğini savunmuşlardı. 1922’de bir Rus sanat sergisi ile Berlin’e gönderilen Pevsner bu ülkeye iltica etti. 1930’da Fransız uyruğuna geçti ve Realites Nouvelles (Yeni Gerçekler) grubunun kurucularından biri ve daha sonra da onursal başkanı oldu.

Yapıtlarında metal, cam ve tel kullanarak geleneksel kütle anlayışı yerine mekân ve zaman içinde hareket öğesini vurgulayan Pevsner plastik sanatlar, resim, heykel ve mimarlığı birleştirmiştir.


Leave A Reply