Anton Pavloviç Çehov Kimdir

0

Dünya edebiyatına damga vurmuş büyük bir Rus yazar olan Anton Pavloviç Çehov’un hayatı ve eserleri ile ilgili olarak bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Anton Çehov

Advertisement

Anton Pavloviç Çehov Kimdir

Anton Pavloviç Çehov Rus yazarı (Taganrog 1860 – Almanya / Badenweiler 1904). İflas eden ailesi iş bulmak umuduyla Moskova’ya göç ettiyse de Çehov liseyi bitirinceye dek Taganrog’da kaldı. Bu arada paraca çok darda olan ailesine yardım etmek üzere mizah dergilerine yazılar yazdı.

Kendi geçimini ise özel ders vererek sağlıyordu. 1879’da Moskova’ya geldi ve Tıp Fakültesi’ne girdi. Üniversite öğrenciliği sırasında da yazarlığı sürdürdü. İlk yazıları Leylek adlı bir mizah dergisinde yayımlandı. Bunlar zaman zaman alaycılığa kayan tasasız bir coşkunun izlerini taşıyorlardı. 1883-1886 arasında St. Petersburg’ta yayınlanan Oskolki gazetesinde yer alan yazıları daha geniş bir okuyucu kitlesince tanınmasını sağladı ve gücünün gelişmesini yardımcı oldu.

1885’e kadar yazılarını değişik takma adlar altında yayınladı.

Moskova’daki edebiyat çevrelerine girdikten ve yazarlık yeteneğine güven duymaya başladıktan sonra gerçek adını kullandı: Bozkır (Spet) 1888. Hekim olduktan sonra da yazarlığı sürdürdü. Çünkü yoksul hastalarına parasız baktığı için kaleminden kazandığı gelire gereksinimi sürüyordu. 1887’de yayımlanan ilk öykü kitabı Alacakaranlıkta (V Sumerkoh) ile Rus Akademisi tarafından verilen Puşkin Ödülü’ nü kazandı. Ardından öykülerini derlediği iki kitabı daha çıktı. Genellikle tek perdelik oyunlar yazan Çehov’un sahnelenen ilk eseri İvanov’du (1887).

Advertisement

Bu oyunu Ayı (Medved) ve Teklif (Predlozeniye), Tütünün Zararları (O Vrede Tabaka) 1886, Evlilik (Jenitba) 1889, Jübile (Yubilei) 1891 izledi. 1889’da yine tek perdelik oyunu Orman Cini (Leşi) adlı oyunu kaleme aldı. Bu oyunların hiçbirinde umduğu başarıyı bulamayınca yeniden öykü yazarlığına döndü. Düello (Duel) ve 6 Numaralı Koğuş (Palato no 6) gibi en başarılı öykülerini o sırada yazdı. Bu eserlerinde yoksul köylülerin yaşam koşullarını gerçekçi bir yaklaşımla işledi. 1895’te yeniden oyun yazarlığına sarıldı ve Martı’yı (Çayka) yazdı ama 1896’da sahnelenen bu oyunda eleştirmenlerden olumsuz tepkiler aldı, seyirci de oyunu tutmayınca Fransa’ya gitti.

Moskova Tiyatrosu Martı’yı yeniden sahneledi. Bu kez oyun büyük bir başarı kazandı, arkasından Vanya Dayı (Dyadya Vanya) sahnelendi ve o da çok beğenildi. Sağlığının gerektirdiği bakım için Yalta’ya yerleşti (1898). 1901’de Üç Kızkardeş’i (Tri Sestri) yazdı. Aynı yıl ünlü oyuncu Olga Knipper ile evlendi. Gorki’nin Akademi’ye girmesi çarın engellemesiyle karşılaşınca üyelik görevinden çekildi. Ama bu arada vereme yakalandı. Vişne Bahçesi (Vişnyovi Sad) adlı oyununu son bir çabayla tamamladı, 1904′ te tedavi için Almanya’ya gittiyse de iyileşemedi ve orada öldü. Çehov, Rus Edebiyatı’na kısa öyküyü kazandırdı. Öykülerinde yansıttığı ortam, 19. yüzyıl sonlan Rusya’sının taşrası ve yoksul köylü çevreleridir.

Öteki öykü kitaplarının başlıcaları:

Bir Evlenme (Suad’ba) 1884, Pyostrye Rasskazi (Çeşitli Öyküler) 1881-1888, Kılıflı Adam (Çelovek v Futlyare) 1898, Küçük Köpekli Kadın (Damas Sobaçkoy) 1899, Gelin (Nevesta) 1899.


Leave A Reply