Anyang Nerededir? Anyang Tarihi

0

Anyang nerededir? Çin Anyang kentinin özellikleri, konumu, tarihi, tarihçesi ve kültürü hakkında bilgi.

Advertisement

Anyang Nerededir? Anyang Tarihi

Anyang, Çin’in kuzeydoğusunda, Henan yönetim bölgesine bağlı kenttir. Wei Irmağının Anyang kolunun kıyısında yer alır. İÖ 1384-1111 arasında Shang hanedanının başkenti olan eski Yin kentinin bulunduğu topraklar üzerinde kurulmuş olması bakımından tarihsel önem taşır. Shang Sarayı bugünkü kentin yaklaşık 16 km batısındaydı. Daha sonra yönetime gelen Zhou hanedanının, Luoyang’ı başkent yapması ile Anyang önemini yitirmiştir.

Günümüzde yapılan kazılar, Shang dönemine ait birçok tarihsel kalıntıyı ortaya çıkarmıştır. Bu kalıntılar, özgün Çin tarihinin başladığı İÖ 776’dan 5 yüzyılı aşkın bir süre önce gelişmiş bir uygarlığın ulaştığı görkemli düzeyi açıkça sergilemektedir. Buluntular, eski Çin uygarlığı ile ilgili bugüne değin elde edilmiş kanıtların en özgünüdür.

Bilim adamları, Anyang’ın eski Shang başkenti üzerinde kurulmuş olduğunu, 20. yüzyıl başlarında, üzerine kehanetler yazılmış kemiklerin bir rastlantı sonucu bulunması ile öğrendiler. Bu kemikler en eski yazılı Çin kayıtlarıydı. Ama sistemli kazılara ancak 1928’de başlanabildi ve Academia Sinica’nın himayesinde, Çin hükümetinin düzenlediği ilk örgütlü ve bilimsel çalışmalara geçildi. Arkeolog Li Ji tarafından yürütülen alan araştırması 1937’deki Japon istilasına değin sürdü. Bu çalışmanın sonunda bina temelleri, bronz eşyalar, arabalar, çanak çömlek, taş ve yeşim parçalan ile binlerce kehanet kemiği bulundu. 1950’den sonra başka kazılar da yapıldı. Anyang yüzyıllardır bölgesel bir tarım ve ticaret merkezidir. Bugün kuzey-güney doğrultusunda Pekin’den Wuhan’a uzanan ana demiryolu hattının bir istasyonu haline gelmiştir. Kömür çıkarımı önemlidir. 1949’da komünistlerin iktidara gelmesinden sonra, kentteki dokuma ve gıda işleme fabrikalarına, ağır sanayi tesisleri de eklenmiştir.

Advertisement


Leave A Reply