Aort Koarktasyonu (Aort Daralması) Nedir? Belirtileri Riskleri ve Tedavisi

0
Advertisement

Aort Koarktasyonu (Aort Daralması) nedir? Aort Koarktasyonu nedenleri, belirtileri ve riskleri nelerdir? Teşhis ve tedavi seçenekleri.

Aort koarktasyonu nedir?

Aortun koarktasyonu (CoA), aortun konjenital bir malformasyonudur. Aortun daraldığını gösterir.

Aort Koarktasyonu

Aort, vücudunuzdaki en büyük arterdir. Yaklaşık bir bahçe hortumu büyüklüğünde bir çapa sahiptir. Aort, kalbin sol ventrikülünü terk eder ve vücudunuzun ortasından göğüsten ve karın bölgesine doğru ilerler. Daha sonra alt uzuvlarınıza taze oksijenli kan vermek için dallanır. Bu önemli arterin daralması, oksijen akışının azalmasına neden olabilir.

Aortun daralan kısmı genellikle aortun kalpten çıktığı kalbin tepesine yakındır. Hortumda bir bükülme gibi davranır. Kalbiniz oksijenden zengin kanı vücuda pompalamaya çalışırken, kan kıvrımdan geçmekte zorlanır. Bu, vücudunuzun üst kısımlarında yüksek tansiyona ve vücudunuzun alt kısımlarına kan akışının azalmasına neden olur.

Bir doktor genellikle doğumdan kısa bir süre sonra CoA’yı teşhis eder ve cerrahi olarak tedavi eder. CoA’lı çocuklar genellikle normal ve sağlıklı bir yaşam sürmek için büyürler. Bununla birlikte, CoA yaşlanana kadar tedavi edilmezse, çocuğunuz yüksek tansiyon ve kalp sorunları riski altındadır. Yakın tıbbi izlemeye ihtiyaçları olabilir.

Advertisement

Tedavi edilmeyen CoA vakaları genellikle ölümcüldür ve 30’lu ila 40’lı yaşlarındaki insanlar kalp hastalığından veya kronik yüksek tansiyon komplikasyonlarından ölür.

Aort koarktasyonunun belirtileri nelerdir?

Yenidoğanlarda semptomlar

Yenidoğanlardaki semptomlar aortun daralmasının şiddetine göre değişir. CoA’lı çoğu yenidoğanda hiçbir semptom görülmez. Geri kalanı nefes almakta ve beslenmekte zorlanabilir. Diğer semptomlar terleme, yüksek tansiyon ve konjestif kalp yetmezliğidir.

Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde semptomlar

Hafif vakalarda, çocuklar yaşamın ilerleyen dönemlerine kadar hiçbir belirti göstermeyebilir. Belirtiler ortaya çıkmaya başladığında şunları içerebilir:

 • soğuk eller ve ayaklar
 • burun kanaması
 • göğüs ağrısı
 • baş ağrısı
 • nefes darlığı
 • yüksek tansiyon
 • baş dönmesi
 • bayılma

Aort koarktasyonuna ne sebep olur?

CoA, birkaç yaygın konjenital kalp malformasyonundan biridir. CoA tek başına ortaya çıkabilir. Kalpteki diğer anormalliklerle de ortaya çıkabilir. CoA erkeklerde kızlardan daha sık görülür. Shone kompleksi ve DiGeorge sendromu gibi diğer doğuştan kalp kusurlarında da ortaya çıkar. CoA fetal gelişim sırasında başlar ancak doktorlar nedenlerini tam olarak anlamaz.

Geçmişte, doktorlar CoA’nın Kafkaslarda diğer ırklardan daha sık meydana geldiğini düşünüyorlardı. Bununla birlikte, daha yeni araştırmalar, CoA prevalansındaki farklılıkların farklı tespit oranlarından kaynaklanabileceğini göstermektedir. Araştırmalar, tüm ırkların kusurla doğma ihtimalinin eşit olduğunu gösteriyor.

Neyse ki, çocuğunuzun CoA ile doğma şansı oldukça düşüktür. CoA’nın kalp kusurlarıyla doğan tüm çocukların yalnızca yaklaşık yüzde 8’ini etkiler.

Advertisement

Aort koarktasyonu nasıl teşhis edilir?

Bir yenidoğanın ilk muayenesi genellikle CoA’yı ortaya çıkarır. Bebeğinizin doktoru, bebeğin üst ve alt ekstremiteleri arasındaki kan basıncındaki farklılıkları tespit edebilir. Ya da bebeğinizin kalbini dinlerken kusurun karakteristik seslerini duyabilirler.

Bebeğinizin doktoru CoA’dan şüphelenirse, daha doğru bir teşhis için ekokardiyogram, MRI veya kardiyak kateterizasyon (aortografi) gibi ek testler isteyebilir.

Aort Koarktasyonu

Aort koarktasyonu için tedavi seçenekleri nelerdir?

Doğumdan sonra KoA için yaygın tedaviler arasında balon anjiyoplasti veya ameliyat bulunur.

Balon anjiyoplasti, daralmış arterin içine bir kateter yerleştirmeyi ve ardından genişletmek için arterin içindeki bir balonu şişirmeyi içerir.

Cerrahi tedavi, aortun “kıvrımlı” kısmının çıkarılmasını ve değiştirilmesini içerebilir. Bebeğinizin cerrahı bunun yerine bir greft kullanarak veya daraltılmış kısım üzerinde büyütmek için bir yama oluşturarak daralmayı atlamayı seçebilir.

Çocuklukta tedavi gören yetişkinler, CoA’nın herhangi bir tekrarını tedavi etmek için yaşamın ilerleyen dönemlerinde ek ameliyat gerektirebilir. Aort duvarının zayıf bölgesinde ek onarımlar gerekli olabilir. CoA tedavi edilmezse, CoA’lı kişiler genellikle 30’lu veya 40’lı yaşlarında kalp yetmezliği, rüptüre aort, felç veya diğer durumlarda ölür.

Uzun vadeli görünüm nedir?

CoA ile ilişkili kronik yüksek tansiyon aşağıdaki riskleri artırır:

 • kalp hasarı
 • anevrizma
 • Bir inme
 • erken koroner arter hastalığı
 • Kronik yüksek tansiyon ayrıca şunlara da yol açabilir:
 • böbrek yetmezliği
 • Karaciğer yetmezliği
 • retinopati yoluyla görme kaybı

CoA’lı kişilerin yüksek tansiyonu kontrol etmek için anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri ve beta blokerleri gibi ilaçları alması gerekebilir.

CoA’nız varsa, aşağıdakileri yaparak sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmelisiniz:

 • Orta derecede günlük aerobik egzersiz yapın. Sağlıklı kilonuzu ve kalp damar sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca tansiyonunuzu kontrol etmeye yardımcı olur.
 • Halter gibi yorucu egzersizlerden kaçının çünkü bu, kalbinize ek baskı uygular.
 • Tuz ve yağ alımınızı en aza indirin.
 • Asla tütün ürünleri içmeyin.

Advertisement


Leave A Reply