Apartman Nedir? Apartman Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Apartman nedir? Apartman binaları ile ilgili tarihçesinden genel özelliklerine kadar bilgilerin yer aldığı yazımız.

Apartman, bir kat üzerinde birkaç odalı daireye ve bu gibi dairelere bölünmüş binalara «apartman» denir. Apartmanlar, daha ilkel biçimlerde de olsa, yüzlerce yıldan beri kullanıla gelmiştir, diyebiliriz. Kuzey Amerika yerlilerinden Iroquois’lerin uzun yapılarını bunun başlıca örneği olarak gösterebiliriz. Bunlar uzunlukları 30 metreye kadar varan, 5-6 metre eninde binalardı. Her biri bir ailenin ikametine verilmek üzere bölmelerle ayrılmıştı.

Güney-Batı Amerikadaki yerli evleri de devamlı bir yapı halinde yükselen tek odalı binalardan ibaretti. Bunlar yüksek yerlerde, yahut dar nehir boğazlarında oturdukları için, savunma kolaylığı olsun diye, yayılmaktan çekinmiş, yüksek binalar yapmayı tercih etmişlerdi. Yeni evler sıra sıra eskilerin üstüne yapılmış, her kat biraz geri çekilerek her kata bir taraça kazandırılmıştı.

Roma İmparatorluğu devrinde de ancak çok zengin olanların başlı başına evleri olur, ahalinin büyük bir kısmı ortaklaşa binalarda yaşardı. Şehirlerde dört katlı, hatta 7-8 katlı binalara bile rastlandığı olurdu.

apartman

Daha sonraları Paris ve Edinburgh gibi etrafı surlarla kaplı şehirlerde, artan nüfusu sığdırabilmek için yüksek apartmanlar yapılmaya başlandı.

Advertisement

Avrupa’da önceleri merdivenler binaların ortasında olduğu için bu durum katların iç teşkilatını bozuyordu. Sonradan merdivenleri binanın bir köşesine almayı, böylece salonların ve odaların değerini artırmayı düşündüler. Bu şekilde, aynı bina içinde her biri birkaç odadan meydana gelen birçok daireler yapılabildi.

Bu dairelerin bir kısmı yazlık, bir kısmı kışlık olabildiği gibi bazısı yemek salonu, bazısı kabul salonu olarak kullanılabiliyordu. Önceleri sadece saraylara ve büyük binalara tatbik edilen, binayı dairelere bölme usulü zamanla herkesin oturduğu binalarda da kullanılmaya başlandı. Bugün büyük şehirlerde binaların çoğu bu biçimdir, çünkü yapıların yüksek olması, her katta birkaç daire bulunması az bir alan üzerinde çok kişinin yaşamasını sağlamaktadır.


Leave A Reply