Apiksaban İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Apiksaban ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Apiksabanın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Apiksaban neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

apiksaban

Apiksaban

Kullanımları

Apiksaban, belirli bir düzensiz kalp atışı (atriyal fibrilasyon) veya kalça / diz replasman ameliyatından sonra ciddi kan pıhtılarının oluşmasını önlemek için kullanılır. Atriyal fibrilasyon ile kalbin bir kısmı olması gerektiği gibi atmaz. Bu, vücudunuzun diğer kısımlarına (akciğerler veya bacaklar gibi) seyahat edebilen veya inme riskinizi artırabilecek kan pıhtılarının oluşmasına neden olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, apiksaban ayrıca belirli kan pıhtı tiplerini (derin ven trombozu-DVT, pulmoner embolus-PE) tedavi etmek ve tekrar oluşmalarını önlemek için onaylanmıştır.

Apiksaban, kanınızdaki belirli pıhtılaşma proteinlerini bloke ederek çalışan bir antikoagülandır.

Apiksaban Tablet nasıl kullanılır?

Apiksaban kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde iki kez (12 saatte bir) doktorunuz tarafından belirtildiği gibi yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağızdan alın. Tableti tamamen yutamazsanız, tableti ezebilir ve su, elma suyu veya elma püresi ile karıştırabilir ve hemen alabilirsiniz.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza, yaşınıza, kilonuza, böbrek fonksiyonunuza, tedaviye yanıtı ve alabileceğiniz diğer ilaçları temel alır. Kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza söylediğinizden emin olun. Ameliyattan sonra kan pıhtılarının oluşmasını önlemek için apiksaban alıyorsanız, tedavi süresi ameliyatın türüne bağlıdır.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Bu ilaç aniden kesildiğinde bazı durumlar daha da kötüleşebilir.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Yan etkiler

Bulantı, kolay morarma veya küçük kanama (burun kanaması, kesiklerden kanama gibi) ortaya çıkabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaç, kan pıhtılaşma proteinlerinizi çok fazla etkiliyorsa ciddi kanamaya neden olabilir. Olağandışı ağrı / şişme / rahatsızlık, olağandışı morarma, kesik veya diş etlerinden uzun süreli kanama, kalıcı / sık burun kanamaları, alışılmadık derecede ağır / uzun menstrüel akış, pembe / koyu idrar, kan öksürmek, kanlı veya kahve telvesi gibi görünen kusma, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi / bayılma, olağandışı veya kalıcı yorgunluk / halsizlik, kanlı / siyah / katran dışkıları, yutma güçlüğü.

Advertisement

Görme değişiklikleri, karışıklık, konuşma bozukluğu, vücudun bir tarafında güçsüzlük gibi çok ciddi kanama belirtileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun

Önlemler

Apiksaban almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kanama problemleri (mide / bağırsak kanaması, beyinde kanama gibi), kan bozuklukları (anemi, hemofili, trombositopeni), yakın zamanda majör yaralanma / cerrahi, inme, belirli bir pıhtılaşma bozukluğu (antifosfolipid sendromu), sık düşme / yaralanmalar.

Ameliyattan veya herhangi bir tıbbi / diş prosedüründen önce (özellikle spinal ponksiyon veya spinal / epidural anestezi), doktorunuza veya diş hekiminize bu ilacı aldığınızı ve kullandığınız tüm ürünler hakkında (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) söyleyin. Doktorunuz veya diş hekiminiz ameliyattan önce apiksaban almayı bırakmanızı söyleyebilir. Bu ilacı durdurma veya başlatma hakkında özel talimatlar isteyin.

Bu ilaç mide kanamasına neden olabilir. Bu ilacı kullanırken günlük alkol kullanımı mide kanaması riskinizi artıracaktır. Alkollü içecekleri sınırlayın. Güvenli bir şekilde ne kadar alkol içebileceğinizi doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Bu ilaç kanamaya neden olabilir. Kesilme, çürük veya yaralanma riskini azaltmak için, tıraş makineleri ve tırnak kesiciler gibi keskin nesnelerle çalışırken büyük dikkat gösterin. Tıraş sırasında elektrikli tıraş makinesi ve dişlerinizi fırçalarken yumuşak bir diş fırçası kullanın. Temas sporları gibi faaliyetlerden kaçının. Düşerseniz veya kendinize zarar verirseniz, özellikle de başınıza vurursanız, hemen doktorunuza başvurun. Doktorunuzun sizi ciddi olabilecek gizli kanama açısından kontrol etmesi gerekebilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Apiksaban hamile kadın, doğmamış bebek ve yeni doğan bebekte kanama riskini artırabilir. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Doktorunuz hamilelik sırasında kullandığınız ilaç türünü değiştirebilir.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Advertisement

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: mifepriston, kanamaya / morarmaya neden olabilecek diğer ilaçlar (klopidogrel gibi antitrombosit ilaçlar dahil, varfarin, enoksaparin gibi “kan incelticiler”), bazı antidepresanlar (fluoksetin, SNRI’lar gibi SSRI’lar dahil) desvenlafaksin / venlafaksin olarak).

Diğer ilaçlar apiksabanın vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da apiksabanın çalışma şeklini etkileyebilir. Örnekler arasında bazı azol antifungalleri (itrakonazol, ketokonazol, posakonazol gibi), konivaptan, HIV proteaz inhibitörleri (lopinavir, ritonavir gibi), rifamisinler (rifabutin gibi), St.John’s wort, nöbetleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar (karbamazepin gibi, fenitoin) içerir.

Birçok ilaç, bu ilaçla birlikte alındığında kanama riskinizi artırabilecek ağrı kesiciler / ateş düşürücüler (aspirin, ibuprofen, naproksen gibi NSAID’ler) içerdiğinden tüm reçeteli ve reçetesiz ilaç etiketlerini dikkatlice kontrol edin. Bununla birlikte, doktorunuz sizi kalp krizini veya inmeyi önlemek için düşük dozda aspirin almaya yönlendirdiyse (genellikle günde 81-325 miligram dozajda), doktorunuz size aksi belirtilmedikçe aspirin almaya devam etmelisiniz. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.


Leave A Reply