Aprepitant İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Aprepitant ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Aprepitantın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Aprepitant neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Aprepitant

Aprepitant

Kullanımları

Aprepitant, kanserde ilaç tedavisinin (kemoterapi) neden olduğu bulantı ve kusmayı önlemeye yardımcı olmak için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Aprepitant, kusmaya neden olan vücudun doğal maddelerinden birini (P / nörokinin 1 maddesi) bloke ederek çalışır.

Bu ilaç, başlamış olan bulantı veya kusmayı tedavi etmeyecektir. Zaten bulantı veya kusma varsa doktorunuza ne yapmanız gerektiğini sorun.

Aprepitant nasıl kullanılır?

Aprepitant almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Bu ilacın sıvı formunu alıyorsanız, bu ilacın doğru kullanımına ilişkin talimatlar için Kullanım Talimatları sayfasını okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, doktorunuzun belirttiği şekilde yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağızdan alın. Kapsül alıyorsanız, kapsülleri tamamen yutun.

Advertisement

İlk dozu doktorunuzun belirttiği şekilde, genellikle kemoterapinin başlamasından 1 saat önce alın. Önümüzdeki 2 gün boyunca, o gün kemoterapi görüyorsanız, tedaviye başlamadan 1 saat önce günde bir kez bir doz almaya devam edin. Kemoterapi görmüyorsanız, sabahları günde bir kez dozu alın.

Dozaj, tıbbi durumunuza, yaşınıza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklarda dozaj ayrıca ağırlığa da bağlıdır. Her bir dozu ne zaman alacağınız, ne kadar süre tutacağınız ve her dozun gücü (miligram sayısı) için doktorunuzun talimatlarına uymanız önemlidir. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Kusarsanız veya mide bulantısı hissediyorsanız doktorunuza söyleyin.

Yan etkiler

Yorgunluk veya hıçkırık oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Advertisement

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Aprepitant almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de karaciğer hastalığınızı söyleyin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Diğer ilaçlar aprepitantın vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da aprepitantın çalışmasını etkileyebilir. Örnekler arasında azol antifungalleri (itrakonazol, ketokonazol gibi), diltiazem, makrolid antibiyotikleri (klaritromisin, eritromisin gibi), nefazodon, HIV proteaz inhibitörleri (ritonavir, nelfinavir gibi), rifamisin (rifampin, rifabutin gibi), St. , bazı nöbet önleyici ilaçlar (karbamazepin, fenitoin gibi).

Aprepitant, diğer ilaçların vücudunuzdan çıkarılmasını hızlandırabilir veya yavaşlatabilir, bu da çalışma şekillerini etkileyebilir. Etkilenen ilaçların örnekleri arasında flibanserin, lomitapid, pimozid ve diğerleri bulunur.

Varfarin alırsanız, bu ilaç varfarinin vücudunuzda çalışmasını etkileyebilir. Doktorunuz warfarinin ne kadar iyi çalıştığını ölçmek için aprepitant tedavinizden sonraki 2 hafta boyunca kanınızı test etmelidir.

Bu ilaç hap, hormonal doğum kontrolünün etkinliğini azaltabilir. Bu hamileliğe neden olabilir. Bu ilacı kullanırken ve bu ilacı bıraktıktan sonra 1 ay boyunca ek güvenilir doğum kontrol yöntemleri kullanmanız gerekiyorsa doktorunuzla veya eczacınızla görüşün. Ayrıca, yeni bir lekelenme veya atılım kanamanız varsa doktorunuza söyleyin, çünkü bunlar doğum kontrolünüzün iyi çalışmadığını gösteren işaretler olabilir.

Advertisement

Aprepitant fosaprepitana çok benzer. Aprepitant kullanırken fosaprepitant kullanmayın.


Leave A Reply