Apse Nedir? Nasıl Geçer?

0

Apse nedir, neden oluşur? Apsenin belirtileri nelerdir? Apse durumunda yapılması gerekenler, tedavisi hakkında bilgi.

Advertisement

APSE

Apse, yerel bir enfeksiyon çevresinde irin (cerahat) toplanmasıdır. Basit bir arpacık, bir sivilce ya da bir çıbandan, ciddi bir diş apsesine ya da bir iç apseye kadar çok çeşitli biçimleri vardır.

İrin, bedenin enfeksiyonla savaşmakta olduğunun belirtisidir; içinde, enfeksiyonla savaşan akyuvarların yanı sıra, bakteriler de vardır.

BELİRTİLERİ

Deride oluşan bir apsenin ilk belirtilerinden biri, içi irin dolu, kırmızı, sıcak, ağrılı bir şişkinliktir. Komşu lenf düğümleri (bezeler) de şişebilir ve dokunulunca ağrıyabilir.

İç apselere çoğunlukla ateş ve genel bir kendini iyi hissetmeme duygusu eşlik eder.

Advertisement

TEDAVİSİ

Bazen apseler, hiç dışa boşalmadan kendiliklerinden temizlenirler: Arkada sert, ağrısız bir kitle kalır; bu kitle de birkaç ay sonra kaybolur.

Küçük, yüzeysel apseler ya kendiliğinden patlarlar ve içlerindeki irin boşalır ya da alevde, akkor hale gelecek biçimde ısıtılarak soğumaya bırakılmış (böylece mikroptan arındırılmış) bir iğneyle güvenli biçimde boşaltılırlar.

Küçük bir apse, her eczaneden sağlanabilecek magnezyum sülfatlı merhem sürülmüş kuru bir sargıyla, “işletilebilir”: Sonunda patlayıp, boşalacaktır. Daha büyük apseler, tıbbi müdahale gerektirip, yerel ya da genel uyuşturma alında küçük bir kesiyi gerekli kılabilirler. Enfeksiyonun yayılma tehlikesini ortadan kaldırmak için, çoğunlukla antibiyotik verilir.


Leave A Reply