Araba Motor Arızaları, Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir?

0
Advertisement

Araba motor arızaları ve bu arızaların nedenleri ve çözümleri ile ilgili olarak genel ve kısaca bilgi veren sayfamız.

Aracınızın gösterge panelinde bulunan araba göstergeleri yani araç ikaz lambaları motorunuzun kalbidir. Bu göstergeler motor beynine bağlı olarak çalışır ve herhangi bir arıza durumunda önem derecesine göre renkte yanarak sizi önceden uyarır. Özellikle motor arıza lambası, yağ lambası, hararet lambası ve akü şarj lambası yandığı zaman aracınızı en kısa sürede stop etmeniz ve servisten destek almanız önerilir. Araba göstergelerinin ne anlama geldiği konusunda detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Araba Motor Arızaları, Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir?

Kaynak: pixabay.com

Araba göstergeleri ve Araç gösterge paneli ışıklarının Anlamları

Radyatörde su olduğu halde motor fazla ısınıyorsa, aracınızın termostatı arızalı olabilir. Ayrıca termostat sürekli açık kalırsa motor ısınmaz. Termostat arızası aracınızın motor arıza lambasının yanmasına neden olabilir. Motor arıza lambası neden yanar ve nasıl söndürülür konusunda detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Motor arıza lambası neden yanar nasıl söndürülür?

Radyatörün donmasını engellemek için radyatöre antifriz ilave edilmesi gerekir. Kışın antifiriz konulmazsa havaların çok soğuk gittiği dönemde motor su bloğu donar ve çatlar.

Aracınızın motoru harareti yüksek yani çok sıcak çalışıyorsa motor yağının incelmesine neden olur ve motor çekişten düşürür.

Radyatöre su ekleneceği zaman motorun soğumusanı beklemeniz gerekir. Motor sıcakken eklendiğinde silindir bloğunun çatlamasına neden olabilir. Özellikle hararet yapmış araca soğuk su koymaktan kaçınınız.

Advertisement
Araba Motor Arızaları, Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir?

Kaynak: pixabay.com

Aracınızın hararet göstergesi çalışmıyorsa ısı müşiri arızası meydana gelmiş olabilir.

Aracınızı çalıştırdığınızda motor kısa sürede çalışma sıcaklığına gelmesi gerekir. Gelmiyor yada uzun sürüyor ise kalorifer hortumlarında kaçak, delik yada yırtık olabilir.

Aracınızın motor ısısı ani bir şekilde yükseliyorsa bu duruma kayışın kopması neden olabilir.

Aracınız çalışıyorken gaz pedalinden ayağınızı kaldırdığınızda far ışıkları azalıyorsa akünün zayıfladığına işarettir. Diğer bir işaret ise motoru çalıştırırken tık sesi gelip aracınız marş almıyorsa veya marş motoru yavaş dönüyorsa akünün zayıfladığına işarettir.

Aracınız çalışıyorken frene bastığınızda fren lambaları yanmıyor ise aracınızın sigortaları atmıştır. Bir diğer neden ise fren müşirinin arızasından kaynaklanır.

Aracınızın marşına 15-20 saniyeden fazla basılması akünüzün tamamen bitmesine neden olabilir. Akünüz eski ve zayof ise bu süre dahada azalır.

Araba Motor Arızaları, Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir?

Kaynak: pixabay.com

Aracınızın motorunda bulunan  vantilatör kayışı gerginliğinin 1-1.5 cm olması önerilir.Bu gerginliğin fazla olması sonucu aracınız düşük devirde çalışır ve motor akü şarj lambasının yanıp sönmesine neden olur.

Advertisement

Radyatörün su seviyesine kontrol etmek istiyorsanız aracınızı rölantide çalıştırmalısınız.


Leave A Reply