Araç Yaylaları Nelerdir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Araç Yaylaları nelerdir, nerededir? Kastamonu, Araç Yaylalarına nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

ARAÇ YAYLALARI

Ilgaz ve Küre Dağlarının bulunduğu Kastamonu ilindeki en güzel yaylalar, il merkezine 47 kilometre uzaklıktaki Araç ilçesinde yer alıyor. 3 bin yıllık geçmişe sahip Araç yerleşiminin eski ismi Timanidis. Karadeniz ile İç Anadolu arasındaki ticareti sağlayan kervan yolu üzerinde kurulması, ilçenin önemini vurguluyor. Araç, Akhisar (Agsar), Şaban, Erenbaba kaleleri, Örencik, Depdep, Aşağı Güney, Kesüt, Çaykaşı (Soğandere) Kız Kayası, Köklüyurt (Yukarı Gürne) gibi kalıntılar, zengin geçmişin en önemli tanıkları.

Araç ilçe sınırlarında doğal güzellikleriyle öne çıkan toplam 21 yayla yer alıyor. Yeşil bir denizi andıran ormanlar ortasındaki bu yaylalar arasında Munay, Fındıklı, Sıragömü, Kirazlı, Başköy, İkiornaz geleneksel evleriyle dikkat çekiyor. Karadeniz’in nemli yaz aylarında kaçış noktası olan bu mekânlar, özellikle özgün bir mimari doku olan çantı tipinde evleriyle biliniyor.

Ormanlık bölgelerdeki yaylalarda, ağaç gövdeleri üst üste yığılarak yapılan evler, çivi kullanılmadan birbirine geçme yöntemiyle inşa ediliyor. Coğrafyanın sunduğu olanakları en ekonomik biçimde kullanma özelliğini ortaya koyan bu özgün evler, aynı zamanda yaylada ürünlerin elde edilmesi, aklanması, depolanması amacına cevap verecek tarzda tasarlanmış. Genel olarak ocaklı tek odalı yayla evlerinin kuzey bölümlerinde süt, tereyağı, yoğurt gibi ürünleri muhafaza edebilmek için doğal buzdolabı niteliğindeki soğukluk ambarları bulunuyor.

Araç ilçe merkezine yaklaşık 17 kilometre uzaklıktaki Fındıklı ve diğer yaylalara ulaşım için Sıragömü üzerinden Kurşunlu Köyüne uzanan yolu kullanmak gerekiyor. İlçede her sene temmuz ayında Araç Hacı Bekir Şekerciler-Pastacılar ile Yayla Kültürü Festivali düzenleniyor.

Advertisement

Leave A Reply