Arbovirüs Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Arbovirüs nedir, hangi canlılardan bulaşır? Arbovirüslerin özellikleri ve zararları nelerdir? Arbovirüs ve enfeksiyonları hakkında bilgi.

Arbovirüs

Arbovirüs; İngilizce arthropod-borne virus’un (eklembacaklıdan doğma virüs) kısaltılması, eklembacaklıların (özellikle kan emici sivrisineklerin, kenelerin ve tatarcıkların) vücudunda gelişen ve bu hayvanların ısırığıyla omurgalı bir konağa taşınan virüs grubudur.

Görünürde taşıyıcı eklembacaklıya herhangi bir zarar vermeyen arbovirüsler, gelişme çevrimini üstünde tamamladıkları omurgalı konaklarda enfeksiyona yol açarlar. Arbovirüslerden ileri gelen başlıca hastalıklar sarıhumma, tatarcık humması, at ensefaliti, deng ve Colorado hummasıdır. Yağlı bir zarla kaplı olan küre biçimindeki virüsün çapı 30-100 nanometre (1 nm = 10^-9 metre) arasında değişir ve yapısında ribonükleik asit (RNA) bulunur. Arbovirüslerin bol bulunduğu bazı tropikal bölgeler, taşıyıcı eklembacaklılar, omurgalı konaklar ve çevre koşulları açısından karmaşık bir ekolojik tablo çizer.

Oldukça geniş bir grup oluşturan arbovirüsler üzerindeki araştırmalar ilerledikçe, bu grubun üyeleri, togavirüsler (Togaviridae familyası) ve rabdovirüsler (Rhabdoviridae familyası) gibi virüs familyalarına ayrılmaya başlamıştır.

Advertisement

Leave A Reply