Arculf Kimdir?

0
Advertisement

Arculf kimdir, ne zaman yaşamıştır ve ne yapmıştır? Arculf hayatı, biyografisi, gezileri ve yazıları hakkında bilgi.

Arculf

Arculf; (7.yy sonları, Almanya), İslamın doğuşundan sonra Yakındoğu’da gözlemlerde bulunan önemli Batılı gezginlerin ilki olan Hristiyan piskopostur. Büyük bir olasılıkla manastıra bağlı bir din adamı, bazılarına göre ise Akitanya’daki Perigueux piskoposuydu.

Yaklaşık 680’de Filistin’e yaptığı hac yolculuğundan dönerken fırtınaya tutulan Arculf İskoçya’ya sürüklendi ve Hebrid Adalarından biri olan Iona’ya vardı. Burada kendisini ağırlayan Iona Manastırı başrahibi Aziz Adamnan’a yolculuğundan edindiği deneyimleri aktardı. Adamnan, Arculf’un yolculuğunu konu alan De locis sanctis’i (Kutsal Yerler Üzerine) yazdı. Bu yapıt, Bede’nin dikkatini çekmiş ve Bede, yapıtın bir bölümünü Historia ecclesiastica gentis Anglorum (İngiliz Halkının Kilise Tarihi) adlı kitabına almıştır. Bede, ayrıca daha uzun bir kitap yazmış ve bu kitap ortaçağ boyunca, doğudaki kutsal yerlerle ilgili en yaygın rehber olmuştur.

Yahuda, Samiriye ve Celile’deki kutsal yerler, Şam ve Sur, Nil ve Aiolia volkanik adaları (bugün Eolie Adaları) Arculfun gezdiği yerler arasındadır. Arculf, Kudüs’ teki İsa’nın Kabri Kilisesi, Sion Dağı Kilisesi, Zeytinliğe Çıkış Kilisesi ve Şekem’deki Yakub’un Kuyusu Kilisesi’nin planlarını çizmiştir. İngiltere’nin koruyucu azizi Aziz George’un öyküsünün ilk biçimi Arculf’dan kalan belgeler arasındadır.

Advertisement

Leave A Reply