Arı Gibi Çalışkan Olmak Konulu Yazı – Kompozisyon

0
Advertisement

Arı gibi çalışkan olmak, Arı, öteki hayvanlardan daha iyidir. Çalıştığı için değil başkalarının yararına çalıştığı için konulu kompozisyon örneği.

Çalışkan olmak

Arı Gibi Çalışkan Olmak Konulu Yazı – Kompozisyon

ÇİÇEKTEN ÇİÇEĞE

Dünya üzerinde yaşayışını sürdürmek isteyen her canlı, kendince çalışmak zorunda. İnsanlar, atlar, altın yeleli aslanlar, postları uğruna kıymetlenen parslar, kaplanlar, küçücük karıncalar, altın kanatlı arılar.

Evet; altın kanatlı arılar… Bu arı sözcüğü «Çalışmak» sözü ile çağrışım yapıyor hemen. Boşuna da değil bu çağrışım. Çünkü o, sürekli çalışmasıyle, çalışkanlık örneği olmuş; «Arı gibi olmak» çok imrenilecek bir düzey sayılmış, çalışkanlıkları hakkında sözler söylemiş büyük adamlar, yazılar yazılmış cilt cilt…

Diğer hayvanlarla karşılaştırınca, arıya «en iyi» dememiz çok gerekli oluyor. Çünkü onun bütün çabası, hani o erken saatlerde başlayıp taa ortalık kararana değin süren çaba, hep başkalarına elinden geldiğince yarar sağlamak için. Her sabah, sürüler halinde çiçekten çiçeğe iş gezileri yapıyorlar; menekşe senin, lâle benim, gül onun, sümbül ötekinin, deyip durup dinlenmeden bal özü taşıyorlar yuvalarına. Yuvadakiler de, hepimizin bayıldığı, nefis, mis gibi balın hazırlanışını sağlıyorlar durup dinlenmeden. Kraliçeleri hani o beylerbeyi, en önemli en, büyük başkanları bile görevli mutlak.

Advertisement

İşte, arıya iyi denmesinin nedenleri. Yoksa, çalışan her varlık iyi olurdu. Tilki de çalışır, kendi karnını doyurmak için. Ne öyküler söylenmiştir, hainliği, kurnazlığı üstüne. O pekçok çalışkan bildiğimiz karıncalar da karınlarını doyurmak çabasındadırlar hep. Kelebek te çalışır, kurbağa da, tavşanlar da, yılan da… Yalnız bunlar mı?

Şöyle bir biyoloji kitaplarını karıştırıp ta sistematiğe bir göz atsak oradaki tüm hayvanlar arasında «en iyi» damgasını arıya vuracak, böylelikle de ona karşı bir parça olsun borcumuzu ödeyeceğiz.

Güzel sözler, örnek almamız, söylenenleri uygulamamız içindir. İşte, arılar hakkındaki bu güzel sözü de uygulayanlar olmuş. İnsanlık ve Sanat Tarihi bunun örnekleriyle dolu. Edison’lar, Pastör’ler, Markoni’ler, Beethoven’ler, Namık Kemal’ler, Mustafa Kemal’ler hep başkaları için çalıştılar. Başkaları için didindiler, böylece de sonsuza mal oldular. Şu halde bizler de çalışmalarımızda toplumun çıkarlarını ön plâna almalı, onun dertlerini dert, kederlerini keder, sevinçlerini sevinç bilmeliyiz.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?