Arı Kuşu Hakkında Bilgi

0

Arıkuşu nasıl bir hayvandır? Arıkuşu nerelerde yaşar, ne yer? Özellikle fotoğrafçıların çok sevdiği bir kuş olan arıkuşu hakkında bilgiler.

ARIKUŞU, (Lat. Merops apiastre). Arıkuşugiller familyasından kuş türü. Kuzeybatı Afrika, Akdeniz Adaları, Güney Avrupa ve Batı Asya’da yaşar.Uzunluğu 28 cm’dir. Tüyleri sırtta sarı, karın bölgesinde mavi-yeşil, kuyrukta yeşildir. Kuyruğun ortasında sivri ve siyah tüyler vardır.

Açıklık ve çalılık bölgelerde bulunur. Mayıs ayında kendi kazdığı çukurda 5-8 yumurtası üzerinde kuluçkaya yatar.

Arıkuşugiller,(LatMeropidae).Gökkuzgunumsular alt takımından bir familya. Tropik Afrika, Güney Asya ve Akdeniz ülkelerinde yaşarlar.Güzel ve karışık renkli tüyleri; uzun gövdeleri, başlarından uzun, kıvrık, sivri, keskin gagalan; uzun, dar kanatları;küçük kısa ayakları;geniş,etli tabanları,keskin, kıvrık, uzun tırnakları ve yuvarlak kuyrukları belirgin ortak özellikleridir.Uçarken avlanır,yuvalarını topluca yaparlar.Irmak kıyılarına,kumlara ve topraklara 2 metre derinliğinde çukurlar kazarak,içine 6 yumurta bırakırlar.Sinek ve böcekle beslenirler.Kuluçka döneminden sonra büyük sürüler halinde bir araya toplanırlar.Arıkuşu, yeşil arıkuşu en çok bilinen türleridir.


Leave A Reply