Arı Sokmasında Alerji Belirtileri

0

Arı sokması durumunda hangi belirtiler görülür? Alerji durumlarında arı sokmasının belirtileri ve yapılması gerekenler.

ARI SOKMALARI VE ALERJİ

Arı sokması reaksiyonu

Arılar insanları sokarken, kurbanın derisine zehir sokarlar. Arı ve eşekarısı tarafından sokulan insanların yaklaşık % 3’ü alerjik bir reaksiyon gösterir ve arı sokması mağdurlarının % 0.8’inde kadarının anafilaksi olarak bilinen ciddi ve hayatı tehdit eden alerjik reaksiyon oluşur.

Çoğu insan arı sokmasına yalnızca yerel bir reaksiyon gösterecektir. Arı sokmasına normal reaksiyonda cilt kızarık ve ağrılıdır. Şişme ve / veya kaşıntı da ortaya çıkabilir, ancak ağrı genellikle birkaç saat içinde kaybolur. Bir böcek sokmasına verilen büyük bir yerel reaksiyonda şişme, kızarıklık ve ağrı bir hafta kadar sürebilir. Derinin bulunduğu bölgeye komşu alanlar da reaksiyon gösterebilir.

ARI SOKMASINDA ALERJİ BELİRTİLERİ

Sistemik bir alerjik reaksiyon, tüm vücudu etkilenir. Kurban, vücudun sokulduğu yerden uzaktaki bölgelerde dahi kaşıntı, kızarıklık veya şişlik hisseder. Belirtiler arasında ayrıca şunlar olabilir:

kusma,
mide bulantısı,
ishal ve
baş dönmesi.

ŞİDDETLİ ALERJİK REAKSİYON (ANAFİLAKSİ)

Arı sokmalarına karşı şiddetli bir alerjik reaksiyon (anafilaksi), hayatı tehdit edici olabilir ve acil tedavi gerektirir. Arı veya diğer böcekler tarafından sokulan küçük bir yüzdesel insan hızlı bir şekilde anafilaksi geliştirir. Anafilaksi belirtileri içerir:

Kaşıntı dahil cilt reaksiyonları ve kızarık ya da soluk cilt
Nefes darlığı
Boğaz ve dil şişmesi
Zayıf, hızlı bir nabız
Mide bulantısı, kusma veya ishal
Baş dönmesi veya bayılma
Bilinç kaybı

ARI SOKMASINDA NE YAPILMALI?


Leave A Reply