Arıcı Ne İş Yapar? Hakkında Bilgi

0

Arıcılık mesleği nedir? Arıcı ne iş yapar, nerede çalışır? Arıcılık mesleğinin özellikleri nelerdir, mesleğin tanıtımı hakkında bilgi.

ariciArıcı

Advertisement

Arıcılar, bal, balmumu ve harikalar yaratan arı sütü üretmek ve satmak amacıyla, bol ağaçlık ve çiçeklik bölgelerde kovan kovan arı yetiştirirler.

Ormanların, özellikle çam ağaçlarının ve çiçek açan bitkilerin bulunduğu yerler arıcılığa elverişlidir. Ancak, kovanların yerleştirileceği bölgede bal veren bitkilerin bulunup bulunmadığına bakmak ve arıların halkı rahatsız etmemesi için çevrenin ıssız olmasına dikkat etmek gerekir. Modern arıcılar, arıların daha fazla bal vermesini sağlamak için, kalıba basılmış balmumundan yapılan ve hareketli çerçeveler içinde kovana yerleştirilen suni petekler kullanırlar. Sonbaharda, arıları sakinleştirmek için kovana duman verdikten sonra içerideki bütün bal alınır ancak, arılara kışın yiyecekleri bal bırakılır ve kışın soğuğundan korumak üzere kovanlar kuytu bir yere taşınır. Arıcı kovana yaklaşırken, sokma tehlikesine karşı ellerine eldiven, yüzüne de bir maske takar. Arıların bakımı, kovanların temizliği, bal ve balmumu gibi kovan ürünlerinin işlenmesi, başlı başına birer iştir.


Leave A Reply