Arılar Nasıl Bal Yapar? Arıların Bal Yapımının Aşamaları – Çiçeklerden Sofraya Bal

0

Arıların bal yapımının aşamaları nelerdir? Arılar nasıl bal yapar? Bal yapımında çalışan arılar ve görevleri, arıların önemi.

bal

Advertisement

İnsanlar binlerce yıldır arıların balını tüketiyor ve tozlaşma gücünden yararlanıyor. Peki bu böcekler nasıl bal yapar? Bal yapma işinin, ekip çalışması ve organizasyon gerektiren bir görev olduğunu göreceksiniz.

Meşgul vızıldayan arılar

Muhtemelen bal yapmak için gereken en önemli malzemeyi zaten biliyorsunuzdur: çiçekler.

Bir arı kolonisi, her kolonide 60.000 arı olmak üzere her gün 50 milyona kadar çiçeği ziyaret edebilir. Onlara boşuna meşgul arılar denmez!

Advertisement

bal arısı

Bal arıları, en iyi çiçeklerin nerede olduğuna karar vermek için bir ekip olarak birlikte çalışır. Sarsıntılar, sesler ve hatta sallanma dansı olarak bilinen dans hareketlerini kullanarak birbirleriyle iletişim kurarlar.

Tüm arıların yaşamları boyunca kaç yaşında olduklarına bağlı olarak farklı rolleri vardır. Bal yapmak için işçi bal arıları çiçek ve tatlı nektarlarını aramak için 5 km’ye kadar uçarlar. Genellikle yolculuk başına 50 ila 100 çiçek ziyaret ederler.

Nektar, balın ana maddesi ve aynı zamanda arılar için ana enerji kaynağıdır. Bal arıları, hortum adı verilen uzun saman benzeri bir dil kullanarak, çiçeğin nektar adı verilen özel nektar üreten organından nektar damlacıklarını emer.

bal arısı

Advertisement

Nektar, arının bal midesine ulaştığında mide, nektarın karmaşık şekerlerini kristalleşmeye veya katılaşmaya daha az eğilimli daha basit şekerlere ayırmaya başlar. Bu sürece “ters çevirme” denir.

İşçi bal arısı koloniye döndüğünde, nektarı ev arısı adı verilen (12-17 günlük) başka bir genç arıya geçirir.

Ev arıları koloninin içindeki nektarı alır ve altıgen şekilli balmumu bal hücrelerine paketler. Daha sonra nektarı kanatlarıyla yaptıkları ılık bir esinti ile kurutarak bala çevirirler.

petek

Bal kuruduktan sonra, taze balmumu kullanarak bal hücresinin üzerine bir kapak koyarlar – tıpkı küçük bir bal kavanozu gibi. Kışın, çiçekler açmayı bitirdiğinde ve çok fazla nektar bulunmadığında, arılar bu kapağı açıp biriktirdikleri balı paylaşabilirler.

Bal: tüm çalışanlar, insan ve arı için uygun bir yiyecek

Nektar çiçeklerden geldiğinden, farklı renk, koku ve tatlara sahip yüzlerce farklı bal türü vardır. Bazı ballar ilaç olarak bile kullanılabilir.

Ayrıca arılar bal yapmak için sadece nektar toplamazlar. Çiçekleri ziyaret ettiklerinde, onları sağlıklı ve güçlü tutmak için harika bir protein kaynağı olan polen de toplarlar.

Polen, çiçek açan bitkilerin, ağaçların ve otların çevrelerinde aynı bitkilerin daha fazla büyümesine yardımcı olmak için ürettikleri (ve yaymaları gereken) bir tür tozdur. Polen, hava tarafından üflenmek veya bir böcek tarafından aynı bitkinin ikisi arasında taşınmak gibi şekillerde yayılabilir.

Böylece arılar çiçekler arasında polen aktararak çiçeklerin tozlaşmasına da yardımcı olurlar. Bunlar genellikle yediğimiz meyve ve kuruyemişlerin tohumlarına dönüşür. Aslında yediğimiz gıdanın yaklaşık üçte biri arılar tarafından tozlanır.

Advertisement

Dünyadaki tozlayıcılar

Sarı tüylü bal arısının dünyadaki 20.000’den fazla arı türünden sadece biri olduğunu biliyor muydunuz? Sadece Avustralya’da, bazıları bal yapabilen 1.700’den fazla arı var.

Tetragonula carbonaria ve Austroplebeia australis gibi yalnızca Avustralya’da bulunan bazı yerli iğrenç arılar da bal üretir. Nepal ve Endonezya’daki dev bal arısı (Apis dorsata) gibi yüksek uçurumların ve büyük ağaçların tepesinde yaşayan denizaşırı başka on bal arısı türü daha vardır.

Ayrıca, Güneydoğu Asya’nın kırsal ve uzak bölgelerindeki arıcılar tarafından yönetilen Doğu bal arısı (Apis cerana) da vardır.


Leave A Reply