Arishtanemi (Neminatha) Kimdir?

0

Arishtanemi ya da diğer ismi ile Neminatha olarak bilinen ve Hint dinlerinden Caynacılığın önemli figürlerinden birisi hakkında bilgiler.

Arishtanemi (Neminatha)

Advertisement

Arishtanemi (Neminatha) Kimdir?

Arishtanemi, nemînatha olarak da bilinir, Hint dinlerinden Caynacılığın 24 Tirthankara’sından ya da kurtarıcısından yirmi ikincisidir.

Her ne kadar son iki aziz (23. ve 24.) tarihi kişiler olarak kabul edilebilirlerse de, efsanede Arishtanemi’nin yaşamı ile ilgili ayrıntılar karanlıkta kalmıştır. Onun, bir sonraki Aziz Parsvanatha’nın gelişinden 84 bin yıl önce yaşadığı, ayrıca kuzeni Hindu Tanrı Krişna’nın çağdaşı olduğu da söylenir. Evlendiği gün, evlilik şöleni için boğazlanan hayvanların çığlıklarını duyup dünyayı hemen reddetmiştir. Arishtanemi adının, doğumundan önce annesinin gördüğü düşteki siyah mücevherlerden yapılma tekerlekten geldiğine (Arishtanemi, “zarar görmemiş [arışta] tekerleğin kenarı [nemi]”) inanılır.

Resimlerde daima siyah renkte gösterilir (Digambara mezhebinin resimlerinde mavi) ve simgesi sarmal sedef kabuktur. Caynacılar için kutsal hac yeri haline gelen, Kathiawar’daki (Batı Hindistan) Girnar Tepelerinde moksha’ya (dünyevi varoluştan kurtulma) ulaşmıştır.

Advertisement


Leave A Reply