Ariya-puggala ne demek? Budizm Dininde Ariya-puggala ne anlama gelir?

0
Advertisement

Ariya-puggala nedir? Budzm dininde bir dini terim olan Ariya-puggala’nın kelime anlamı ile Budacılıktaki yeri ve önemi hakkında bilgi.

Buda Budizm
ariya-puggala (Pali dilinde “soylu kişi”), kısaltılmış biçimi ariya, Sanskrit dilinde arya-pudgala, Theravada Budacılığında dört kutsallık düzeyinden birine ulaşmış kişi. İlk kutsal kişi türüne sotapanna-pugga-la (ırmağı aşan) adı verilir ve bu kişi, en fazla yedi yeniden doğuştan sonra Nibba-na’ya (Sanskrit dilinde: Nirvana, Budacı düşünce ve uygulamalarının en yüksek amacı) ulaşacaktır.

Bir başka kutsal kişi türüne sakadagamin (bir kez geri dönen) ya da Nibbana’ya ulaşmadan önce, yalnızca bir kez daha insani dünyada yeniden doğmak zorunda olan denir. Ariya-puggala mn üçüncü bir türü anagamin (asla geri dönmeyen) ya da insanlar âleminde yeniden doğmayacak ve ölüm anında tanrılar âlemine girecek kişidir. Asla geri dönmeyen de Nibbana’ya ulaşmış sayılmaz.

Theravada Budacısı en yüksek kutsallık düzeyinde arahant’tır. (Sanskrit dilinde: arhat), yani herhangi bir insani ya da insanüstü âlemde yeniden doğuşlardan tümüyle ve mutlak olarak kurtulmuş kişidir. Theravada Budacılarında örnek insan olan arahant, Mahayana Budacı okulunun kişilik ülküsü bodhisattva ile (Sanskrit dilinde “geleceğin Budası”) karıştırılmamalıdır. İkincisi aydınlığa ulaşmış, ama bütün insanlar aynı derecede özgürleşinceye değin görüşlerini öğretmeyi seçerek, Nirvana’ya katılmayı reddetmiş kişidir.

Advertisement

Leave A Reply