Arjantin Hangi Kıtada Yer Alır?

0

Arjantin hangi kıtada yer alır? Arjantin’in coğrafi konumu, yer şekilleri, yerlileri, ekonomisi, tarihçesi hakkında kısaca bilgiler.

Arjantin Haritası

Arjantin Haritası

ARJANTİN

Batıda And Dağları ile sınırı olan Arjantin, Güney Amerika’nın ikinci büyük ve dünyanın sekizinci büyük ülkesidir.

Advertisement

Yüzölçümü: 2.766.890 kilometrekare
Başkenti: Buenos Aires
Dili: İspanyolca
Para Birimi: Arjantin Pezosu

Arjantin’in kuzeyinde iki sıcak ve yağışlı bölge bulunmaktadır; Büyük Chaco ve Mezopotamya. Orta bölgelerde Pampa adı verilen bereketli çim düzlükler bulunurken güneydeki Patagonya büyük bir çöldür. En güneyde ise soğuk ve rüzgarlı Ateş Toprağı (Tierra del Fuego) bulunur.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in anlamı “iyi rüzgar” demektir. Şehir, dünyanın en büyük limanlarından birine sahiptir.

Arjantin Bayrağı

Arjantin Bayrağı

EŞSİZ VAHŞİ YAŞAM

Advertisement

Jaguarlar, maymunlar ve tapirler kuzeydeki yağmur ormanlarında yaşarlar. Patagonya’da ise benzeri bulunmayan pudu (küçük bir geyik cinsi), rhea (uçamayan, devekuşuna benzeri bir kuş) gibi hayvanlar yaşamaktadır.

KASABA SAKİNLERİ

Çoğu Arjantinlinin ataları Avrupalıdır. Mestizolar (Avrupalı ve kızılderili karışımı) nüfusun % 15’ini oluşturur. Yetenekli kovboy gaucholar düzlüklerde sığır güderler. Nüfusun %90’lık bölümü şehirlerde ve kasabalarda yaşamaktadır. Çoğu et entegre tesislerinde ve yün ve post gibi çiftlik ürünlerini işleyen fabrikalarda çalışmaktadır.

İSPANYOL HAZİNE AVCILARI

İspanyol kaşifleri 1516 yılında Arjantin’e ulaştılar. Hazine arıyorlardı ve ülkeye Latince “gümüş” anlamına gelen “argentum” adını verdiler. Kısa bir süre sonra Avrupalı yerleşimciler ülkeye geldiler ve verimli topraklarda çiftçilik yaparak zengin oldular.

MODERN ZAMANLAR

Advertisement

300 yıllık İspanya egemenliği, 1816 yılında Arjantin’in bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte son buldu. 1930’lardan bu yana ülke askeri darbeler ve yüksek işsizlik gibi birçok sorunla karşılaşmaktadır. 1982 yılında Arjantin İngiltere’ye bağlı olan Falkland Adaları’nı işgal etti ancak yenilgiye uğradı. 1983 yılında yapılan seçimlerle askeri yönetim sona erdi.


Leave A Reply