Arjantin Siyasi Yapısı Hakkında Genel Bilgi

0

Arjantin’in siyasi yapısı hakkında genel, temel bilgiler.

Arjantin HaritasıAmerika Birleşik Devletleri Anayasasından esinlenerek hazırlanan, bazı maddelerin değiştirilmesine karşın, günümüzde de yürürlükte olan 1853 Anayasasına göre Arjantin, başkanlık sistemine dayalı bir cumhuriyettir.

Advertisement

Ülke toprakları, yönetim açısından; 5 bölge, 22 yönetim birimi (eyalet), 1 federal bölge (Buenos Aires), 1 ulusal toprağa (Tierro del Fuego) ayrılmıştır. Ulusal Kongre (parlamento), 22 üyeli Senato ve 254 üyeli Millet Meclisi’nden oluşur. Her yönetim birimi, federal bölge ve ulusal toprak, Senato’da 2’şer üyeyle temsil edilir. Görev süresi 9 yıl olan üyelerin 1/3’ü, her üç yılda bir yenilenir.

Buna karşın, görev süresi beş yıl olan Millet Meclisi üyeleri, doğrudan seçimle işbaşına gelir. 18 yaşını bitirmiş herkes oy kullanma hakkına sahiptir. Başkan ve başkan yardımcısı seçilebilmek için, anayasa, Arjantin doğumlu ve Katolik olma zorunluluğunu öngörür. Federal bölge ve ulusal toprak valileri, başkan tarafından atanırken, yönetim birimlerinin valileri seçimle saptanır.

]]>

Advertisement


Leave A Reply