Arjantit Minerali (Arjiroz) Hakkında Bilgi? Özellikleri Nelerdir?

0

Arjantit nedir? Arjiroz olarak da bilinene Arjantit minerali ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız. Arjantit formülü nasıldır?

Arjantit Minerali (Arjiroz)
Arjantit, (Arjiroz) olarak da bilinir, doğal gümüş sülfür (\displaystyle A{{g}_{2}}S) minerali. Gümüş cevherlerinin en önemlisidir. Norveç’teki Kongsberg’de, Slovakya’da yer alan Kremnica’da, Meksika’daki Zacatecas’ta ve Amerika Birleşik Devletlerinin Nevada eyaletindeki Comstock’ta bulunan sülfürlü mineral yataklarında öteki gümüşlü minerallerle bir aradadır.

Advertisement

Arjantit, gümüş ve bakırın başka sülfür, selenür ve tellürürlerinin birçoğu gibi yüksek sıcaklıklarda izometrik kristaller oluşturur. Soğutma sırasında ise mineralin dış görünüşü değişmezken, kristaller izometrik (kübik) yapı özelliklerini yitirip, izometrik olmayan bir yapı kazanırlar.

Örneğin, arjantit ile onun 91° C’nin altında kararlılık kazanan ortorombik türü akantit, X ışını altında incelendiklerinde özdeş bir kırınım deseni sergilerler. Bu durum, izometrik görünümüne karşın arjirozun, tüm kristal yapısı belirlendikten sonra ortaya çıkan ince ortorombik kristal katmanlardan oluştuğunu gösterir.


Leave A Reply