Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim Anlamı

0
Advertisement

Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim kimin sözü, ne anlama gelir, açıklaması ile ilgili kısa yazı, kompozisyon.

BANA ARKADAŞINI SÖYLE,
SANA KİM OLDUĞUNU SÖYLEYELİM.
(Cervantes)

İnsanlar, kendilerine benzeyen kişilerle arkadaşlık ederler. Dolayısıyla, arkadaşlarına bakarak, birinin nasıl bir kişi’iğe sahip olduğunu anlayabiliriz.

Bu konuda çok güzel bir atasözümüz var: “Baz bazla, kaz, kazla; kel tavuk, topal horozla.” Yani doğan kuşu, kendine benzeyen doğan kuşuyla; kaz kaz ile; kel tavuk ise, gider topal horozla arkadaş olur. Doğan kuşu ile kaz, arkadaşlık edebilirler mi? Edemezler, çünkü aralarında hiçbir uyum ve benzerlik yoktur. Biri yırtıcı, atılgan; öteki ise alabildiğine yavaş ve uysaldır.

Arkadaş seçerken, düşünceleri, huyları, davranışları bize yakın olanlara bakarız. Örneğin çalışkan bir öğrenci, kendisi gibi çalışkan olan biriyle arkadaş olur. Tembel biriyle, çalışkanın arkadaşlığı uzun sürmez.

Arkadaşınız sporcu mu? Öyleyse, siz de spora bir yakınlık duyuyorsunuz demektir. Arkadaşınız müzikten, resimden mi hoşlanıyor? Şiir mi yazıyor? Sizde müziğe, resme, şiire karşı bir yakınlık vardır.

Advertisement

Leave A Reply