Arles Hakkında Bilgi – Arles Resimleri

0

Fransa’nın Arles kenti hakkında bilgi ve Fransa Arles resimleri. Arles Arena resimleri

Fransa’nın güneydoğusunda, Provence-Cote-d’Azur Bölgesi’nde, Bouchesdu-Rhöne Yönetim Birimi’nde kent. Rhone Irmağı’nın sol kıyısında, Marsilya’nın 72 km kuzeybatısında yer alır. Endüstri (gemi yapımı, kimya, kağıt), tarım (bağcılık, zeytincilik) etkinlikleri yoğun bir kenttir. Kent Rhone Irmağı üzerindeki bir kanalla Akdeniz’e bağlanır.

Advertisement

Arles Kent Tarihi : Antik Çağ’da, Arelas, Arelate adlarıyla anılan kent Roma Konsülü Gaius Marius’un yaptırdığı kanalla Akdeniz’e bağlandıktan sonra bir ticaret merkezi olarak gelişti (M.Ö. 103). Sezar’ın bazı lejyonlarına üs işlevi gördü. M.S. 1. yüzyılda piskoposluk konumu kazandı. M.S. 395’te Galya’nın başkenti oldu. 314’te Arles’te bir konsül toplayan Büyük Constantinus günah işlemiş papazlara ayin yönetme yasağı getirerek dinde ikilik yaratan Donatçıları mahkum etti.

Kent bu tarihten Fransız Devrimi’ne kadar Katolikliğin kalelerinden biri olma özelliğini korudu. 5. ve 6. yüzyıllarda, Vizogotların eline geçti. Franklar tarafından kuşatıldı Ostrogotların yönetimine girdi. 8. yüzyılda Araplar tarafından yağmalandı. Ortaçağda, Provens kültürünün merkezi olarak yeniden canlandı. 933’te bağımsız Arles Krallığı’nın (Burgonya Krallığı diye de anılır) başkenti oldu. Krallığın kuzeydoğu ve doğu kesimleri 13. yüzyılda, Savoy kontlarının eline geçti (1243). Daha sonra Fransa Kralı olan VI. Charles, 1526’da tüm bölgeyi egemenliği altına aldı.

Arles Tarihi Eserleri : Roman üslubu St Trophine Katedrali (11. ve 12. yüzyıllar), Arles Arena (M.Ö. 1. yüzyıl), Büyük Constantinus Sarayı ve Roma mezarları kalıntıları ilgi çekici tarihsel eserlerdir.
Arles Resimleri

Fransa Arles Haritası
Arles Arena
Arles Kuşbakışı Görünüm
Arles Fransa'dan Bir Cafe
Arles Genel Görünüm

Advertisement


Leave A Reply