Armada Nedir? Hakkında Bilgi

0

Armada nedir, ne anlama gelir? İspanyol armadasının özellikleri nelerdir, tarihçesi, nedir? Armada hakkında bilgi.

armada

Armada Nedir? Hakkında Bilgi

Armada; İspanyolcada “Donanma” anlamına gelen bu kelime 1588 tarihinde İspanya Kralı II. Philippe’in Büyük Britanya Adasını zaptetmek amacıyla meydana getirdiği donanmaya verilen addır.

Büyük Karl (Şarlken)in oğlu olan Philippe, İngiltere Kraliçesi Elizabeth’e karşı harekete geçti. Elizabeth’in emriyle idam edilen İskoçya Kraliçesi Mary Stuart‘ın öcünü olmak istiyordu. Philippe o zamana göre pek muhteşem ve büyük bir kuvvet demek olan 130 gemilik bir donanma meydana getirdi, adına da “Yenilmez Armada” dedi.

Yenilmez Armada

Armadada 19.000 kara, 8.000 de deniz askeri vardı. Armadanın görevi Hollanda’da Flandre eyaletinde Parma Prensi komutasında bulunan İspanyol ordusunu İngiltere’ye geçirip Elizabeth’i tahttan indirmekti.

Fakat “Yenilmez Armada” denize açılır açılmaz, çok hızlı İngiliz teknelerinin amansız top ateşiyle karşılaştı. Bir yandan kumandanlarının beceriksizliği ve o sırada patlayan fırtına, bir yandan da İngilizlerin tecrübeli denizcileri Yenilmez Armadayı fena sarstı. Armadanın kumandanı başarıdan ümidini keserek geri dönmek için İngiltere’nin kuzeyinden dolaşmak istedi, fakat fırtına çok fazlalaştığı için bunu başaramadı. Gemilerin bir kısmı engin denizlerde battı, sadece elli gemi İspanya’ya dönebildi. Yenilmez Armada’nın uğradığı bu başarısızlık Hollanda’nın egemenliğine kavuşmasına, İngiltere’nin de denizlerde üstünlüğünün artmasına yol açtı.


Leave A Reply