Armadillo, Amerika Kıtasına Özgü Fantastik Özelliklerde Bir Hayvan!

1
Advertisement

İlginç hayvanlardan birisi olan ve Amerika kıtasına özgü bir hayvan olan Armadillo hakkında kısa ve temel bilgiler

Memeliler sınıfının Dişsizler grubundan bir hayvandır. Tatu adı ile de bilinmektedir. Plasental memeli hayvanlardandır. Amerika’da kuzeyde Teksas’tan, güneyde Arjantin’e kadar olan bölgede yaşar. Sakin tabiatlı, korkak bir hayvandır. Vücudunun sırtı, başının üstü kalın bir kabukla örtülüdür. Bu kabuk kahverengimsi siyah renkte olup üzerinde sarımtırak benekler ve lekeler vardır.

Armadillo : Amerika Kıtasına Özgü Fantastik Özelliklerde Bir Hayvan!

Kaynak: pixabay.com

Orta ve Güney Amerika’da yaşayan küçük bir cins dişsiz memeli (Dasypus novemcinctus). Armadillonun bedeni çapraz sıralar biçiminde düzenlenmiş boynuzumsu, çokgen pullardan oluşan bir kabukla kaplıdır. Hayvanın sırtındaki bu pullar tehlike karşısında top gibi yuvarlaklaşabilen dokuz sıra kastan oluşur. Hortumsu burnu uzundur. Ön dişleri olmayan ağız, minesiz azı dişleriyle donanmıştır. Yerde bulduğu bitkileri ve böcekleri yiyerek beslenir. Güçlü tırnaklarıyla karınca yuvalarını kolayca açabilir ve böcekleri uzun, yapışkan diliyle yakalar. Eti için Meksikalılar tarafından avlanır.

Gözleri uzağı görecek kadar kuvvetli değildir, fakat işitme ve koku olma duyuları sayesinde düşmanlarını uzaktan hisseder, pek kısa olan ayaklarına rağmen vücudundan beklenmeyen bir hızla kaçar.

Armadillo : Amerika Kıtasına Özgü Fantastik Özelliklerde Bir Hayvan!

Kaynak: pixabay.com

Armadillo kuru ve çorak topraklarda yaşar, yuvasını toprağın içine yapar. Bir cins armadillonun boyu 80-90 santimetre kadardır. Ayrıca o uzunlukta bir de kuyruğu vardır. Ötekiler ise 15-20 santim kadardır. 180 santim kadar boyda armadillo fosillerine rastlanmıştır.

Armadillolar geceleri avlanırlar, böcek, kurtçuk, kök, meyve yerler. Armadillo hayvanı hem bitkiler hem de hayvanlarla beslenebilir. Beslenmeleri ağırlıklı olarak termitlerden oluşur, ancak akrepler, kırkayak, örümcekler ve bazı bitki türlerini de tüketirler. Esaret altında özellikle cırcırlarla beslenirler. Yerliler armadilloların etini yedikleri gibi ayrıca sırt kemiklerinden de sepet yaparlar.

Advertisement
Dokuz Kemerli Armadillo

Dokuz Kemerli Armadillo (Kaynak: pixabay.com)

Armadilloların kısa bacakları vardır, ancak oldukça hızlı hareket edebilirler. Dokuz kemerli armadillo, iki farklı yöntemle su içinde hareket etmesiyle dikkat çekiyor. Kısa mesafeler için su altında yürüyebiliyor ve nefesini altı dakika kadar tutabiliyor. Bu şekilde ilginç özelliklere sahip olan armadillolar ayrıca, daha büyük su kütlelerini geçebilmek için, havayı yutarak, midesini ve bağırsağını şişirerek kaldırma gücünü artırabilir. Yani küçük bir kayık gibi su üzerinden gidebilirler.


1 Yorum

Leave A Reply