Arthur Wing Pinero Kimdir?

0
Advertisement

Arthur Wing Pinero kimdir? İngiliz oyun yazarı olan Arthur Wing Pinero hayatı ve eserleri hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Sir Arthur Wing Pinero, (d. 24 Mayıs 1855, Londra – ö. 23 Kasım 1934, Londra, İngiltere), İngiltere’de geç Victoria dönemi ile Edward döneminin önde gelen oyun yazarı. Kusursuz olay örgüsüne ve rastlantı öğesinin başarıyla kullanılmasına dayalı, edebi değeri yüksek oyunlarında “toplumsal” konuları işlemiş, geniş ilgi uyandıran bir tiyatronun gelişmesine katkıda bulunmuştur.Arthur Wing Pinero

Portekiz Yahudisi asıllı bir İngiliz ailesinin oğluydu. On dokuz yaşındayken hukuk öğrenimini yarıda bırakarak oyunculuğa başladı. Henry Inving’in yönettiği önde gelen bir İngiliz tiyatro topluluğunda yaşlı adam rollerine çıktı. İlk oyunu £200 A Year (Yılda 200 Sterlin) 1877’de sahnelendi. The Magistrate (1885; Yüksek Görevli), The Schoolmistress (1886; Öğretmen Hanım) ve Dandy Dick (1887) gibi en başarılı farslarını Londra’daki Kraliyet Saray Tiyatrosu için yazdı.

Aynı zamanda, hem Fransızcadan The İron Master (1884; Demirci Ustası) ve Mayfair (1885) gibi oyun uyarlamaları yaparak ciddi tiyatro alanında çalışmalar yürüttü, hem de The Squire (1881) ve Sweet Lavender (1888; Tatlı Lavanta) gibi oyunlarında kendine özgü duyarlılıkları işledi. The Profligate (1889; Edepsiz) ve The Second Mrs. Tanqueray (1893; İkinci Bayan Tanqueray) adlı oyunlarıyla ününü pekiştirdi.

Toplumsal konumlarını değiştirmek için mücadele eden kadınları konu alan bu oyunlarında kadın oyunculara önemli roller vermekle kalmadı, İcadın haklarını destekleyen bir yaklaşımı da benimsedi. Bu temaları sonraki oyunlarında da işlemeyi sürdürdü. Kraliyet Saray Tiyatrosu için yazdığı daha hafif üsluptaki Trelawny of the “Wells”de (1898’de sahnelendi) 1860’ların eski çizgisini izleyen bir tiyatro topluluğunu betimledi. The Gay Lord Quex (1899) adlı oyunu ise düşkün, ama gösterişli bir tiyatrocu üzerineydi. 1909’da “sir” unvanı aldı.

Advertisement

Leave A Reply