ASALA Terör Örgütünün Kuruluş Nedeni

0

ASALA terör örgütünün kuruluş sebebi ve faaliyetleri ile ilgili olarak kısaca bilgi veren sayfamız.

1973 – 1985 Dönemi’nde Kurulan ASALA

ASALA Logo

ASALA Terör Örgütünün Logosu

– 1915 yılında Türkiye’de meydana geldiğini iddia ettikleri “Sözde Ermeni Soykırımı’nın” Türk Devleti’nce itirafını sağlamak,

– Türkiye’yi bu sözde soykırım nedeni ile tazminat ödemeye zorlamak,

– Türkiye’nin işgal ettiğini iddia ettikleri Doğu ve Güneydoğu Anadolu yöremizdeki toprakların sözde yasal sahiplerine yani Ermenilere iadesini sağlamak ve bu maksatla;

a. Bu topraklar üzerinde müstakil bir Ermeni devleti kurmak ve,

b. Bu toprakları Ermenistan Cumhuriyeti’ne bağlı bir cumhuriyet haline getirmeyi amaçlamışlardır.

ASALA Ermeni Terör Örgütü, şimdiye kadar Türk temsilcilerine yönelik silahlı eylemlerini en çok Fransa’da gerçekleştirmişlerdir. Lübnan’dan sonra en büyük hareket üssü olarak bu ülkeyi kullandıkları gözlenmektedir. Bu ülkede hareket serbestliği bulunan Ermeni militanlar, Fransız yönetiminden ve çeşitli Ermeni kuruluşlarından almış oldukları büyük destekle rahatlıkla eylem yapabilmektedirler. Ayrıca ABD, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Suriye, İran ve Kanada gibi devletlerde de faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Bu örgüt 1975’te Lübnan’da kurulmuş olup düşmanlarını ASALA karşısında bulunan Ermeniler ve Türkiye olmak üzere 2 grupta toplamıştır. ASALA’nın ilk eylemi Beyrut Türk Büyükelçisi Başkatibi Oktay Cirit’i öldürmesidir.

1983’ten itibaren Türkiye içerisindeki terör faaliyetlerine ağırlık vermeye başlayan ASALA bu konuda PKK’dan destek almıştır.


Leave A Reply