Asitlerin Hayatımızdaki Yeri ve Günlük Hayatta Kullandığımız Asitler

0

Günlük hayatımızda hangi asitleri kullanırız? Asitlerin hayatımızdaki yeri ve önemi nedir, kullanım alanları nelerdir, hakkında bilgi.

asit limon

Asitlerin Hayatımızdaki Yeri

Asitler konusuna başlarken size bazı asit örnekleri vermiştik. Günlük, hayatımızın içinde besinlerde ve canlıların yapısında da asitlere rastlanmaktadır.

tuz-ruhu

Tuz Ruhu

Günlük hayatta ve piyasada tuzruhu olarak bilinen ve temizlik maddesi olarak kullanılan madde aslında seyreltilmiş hidroklorik asit çözelti-sidir. Hidroklorik asitin derişik hali son derece yakıcı olup temizlik maddesi olarak kullanılan hali %5 hidroklorik asit ve %95 su içerir. Hidroklorik asit HCl formülü ile gösterilir.

Kezzap

Piyasada kezzap adıyla bilinen ve kuyumcuların sülfürik asitle karıştırarak altını şekillendirmek için kullandıkları nitrik asit son derece tehlikeli ve yakıcı bir maddedir. Kezzap aynı zamanda patlayıcı madde yapımında ve dinamit yapımında kullanılır. Kezzabın bilimsel adı nitrik asit olup HNO3 formülüyle gösterilir.

Zaç Yağı

Akülerde elektrolit çözelti olarak kullanılan sülfürik asitin piyasa adı zaç yağıdır. Akülerin dışında kuyumculukta ve kimya sanayinde de kullanılır. Bilimsel adı sülfürik asit olup H2S04 formülü ile gösterilir.

Sirke

Salatalarımızın vazgeçilmez maddelerinden biri olan ve salataya ekşi tadını veren, turşu yapımında kullanılan sirke de bir asittir. Zayıf bir asit olan sirkenin bilimsel ismi asetik asit olup CH3COOH formülü ile gösterilir.

Malik Asit

Elma asiti olarak da bilinir. Elmaya ekşi tadı veren malik asittir.

Laktik Asit

Ayran ve yoğurdun yapısında bulunur. Bir diğer özelliği de aşırı efor sarfedildiğinde kaslarımızda oluşması ve bize yorgunluk hissi vermesidir. Bu yüzden yorgunluk asidi de denir.

Sitrik Asit

Limon, greyfurt, portakal ve mandalinada bulunan ekşi tadı veren maddedir.

Folik Asit

Günümüzün gençlik iksiridir. Çileğe ekşimsi tadı veren maddedir.

Tartarik Asit

Üzümde bulunan asit türüdür.


Leave A Reply