Aşk Tanrısı Eros Kimdir? Eros’un Hikayesi ve Resimleri

1
Advertisement

Eros Kimdir? Oklarını atarak aşık ettiğine inanılan Aşk Tanrısı Eros’un hikayesi, Eros ile ilgili bilgi.

Aşk Tanrısı Eros

Eros Kimdir?

Eros; Eski Yunan mitolojisinde Aşk Tanrısıdır. Dünyaya gelişi ile ilgili çeşitli görüşler vardır. Bir söylenceye göre Aşk Tanrısı Aphrodite (Afrodit) ile Hermes’in oğludur. Bazı söylenceler ise Eros’un Aphrodit’ten önce var olduğunu, sonradan Tanrıçanın yanında yer aldığını kabul eder. Ok ve sadak taşıyan kanatlı yada kanatsız, tombul bir çocuk olarak betimlenen Eros, Dünyanın yaratılışıyla ilgili söylencelerde anne babası olmayan ilk varlıklardan biri olarak yer alır. Bir başka deyişle Khaos’tan dünyaya gelmiştir.

Tanrılarla insanlar arasında haberleşmeyi gerçekleştiren, birleşmeyi ve üremeyi sağlayan bir Tanrıdır. Miletos Kralının kızı Psykhe’ye aşık olur. Aphrodite’in kıskançlığı yüzünden uzunca süre birbirinden uzak kalan sevgililer, sonunda Aphrodite’in genç kızı bağışlaması üzerine kavuşurlar. Yaşamı, başta İskenderiye ve Roma sanatları olmak üzere tarih boyunca pek çok şair, ressam ve heykelciye konu olan Eros, günümüzde cinselliğin simgesi olup Latince adı Amor’dur.


Kaynak – 2

Eros Kimdir?

Yunan mitolojisindeki Aşk Tanrısı’dır. Romalılar ona Cupidon adını vermişlerdir. Annesi Aphrodite (Venus) tur. Bazı efsanelere göre Eros’un babası Tanrılar Kiralı Zeus (Jupiter), bazılarına göre ise Savaş Tanrısı Hermes (Mars) tır.

Eros sanat eserlerinde, güler yüzlü, altın kanatlı küçük bir erkek çocuk olarak gösterilmiştir. Elinde bir yayla oklar vardır. Eski inanışa göre Eros’un oku, ile yaralananlar aşık olurlar. Mitolojide Eros’un da başından böyle bir macera geçtiği anlatılır: Bir gün Eros kendi oku ile yaralanır, Psykhe adında bir prensese aşık olur. İkinci genç evlenerek Eros’un sarayında yaşamaya başlarlar, fakat Psykhe Eros’un yüzünü görmeyeceğine söz vermiştir.

Advertisement

Bir akşam dayanamaz, Eros uyurken, elinde bir mumla ona yaklaşır, güzelliğini seyreder. Bu sırada mumdan akan kızgın bir damla Eros’un omzuna düşer, onu uyandırır. Eros, uyanınca, Psykhe’ye çok kızar, onu bırakıp gider. Psykhe çok üzülür, Aphrodite’den yardım ister. Sonunda Psykhe tanrıların sayesinde fani dünyadan kurtularak ölümsüz olur, sevgilisi Eros’la Olimpos Dağı’nda mutlu bir hayat sürmeye başlar.

Bu hikâyeye göre mitolojide Eros kalbi, Psykhe ruhu temsil eder. Bu efsane Batı sanat ve edebiyatında birçok şiir, tablo ve heykele konu olmuştur. Bunların en tanınmışları arasında İtalyan heykelcisi Palatino’nun «Eros» u, Fransız heykelcisi Rodin‘in «Baiser» (öpüşme) si başta gelir.


Aşk Tanrısı Eros Resimleri

Aşk Tanrısı Eros

Aşk Tanrısı Eros

Aşk Tanrısı Eros

Aşk Tanrısı Eros

Advertisement

Aşk Tanrısı Eros

eros

Aşk Tanrısı Eros


1 Yorum

Leave A Reply