Askaridiyoz Nedir?

0

Askaridiyoz nasıl bir hastalıktır;? Askaridiyoz nasıl oluşur? Ne demektir? Belirtileri nelerdir? Askaridiyoz hakkında bilgi.

Askaridiyoz Nedir?

Advertisement

Askaridiyoz; insan incebağırsağına askaris adı asalağın yerleşmesiyle oluşan hastalıktır. Bu hastalığa neden olan bağırsak solucanı (askaris) türü Ascaris lumbricoides’dir. Bağırsak solucanının insan vücudundaki kuluçka dönemi ortalama 70 gündür. Vücuttaki göç sırasında karaciğerde ve özellikle akciğerlerde iltihaplı değişmeler oluşur. Kurtçuğun akciğerlerde damarlardan ayrılarak hava keselerine geçtiği yerlerde kanamalar olur, ödem vardır ve sızıntı (eksuda) oluşabilir. Bu durumda ateş, kırıklık, ağrılar, sıkıntı, eozonofil (bir akyuvar çeşidi) hücrelerinde art^a ve dökmeler gözlenir. Akciğerin röntgenlerinde her incelemede yer değiştiren gölgeler görülebilir. Ender olarak kurtçuklar beyin, omurilik, göz ve böbrek gibi organlarda pütürler oluşturarak urlara benzeyen ağır belirtilere neden olabilir. Bağırsak boşluğundaki erişkin solucanın etken olduğu hastalıkta belirtiler bağırsağa yerleşen solucan sayısına bağlıdır. Bazen hastalıktan hiç kuşkulanılmaz. Hafif vakaların yanında az da olsa solucanın zehirleyici ve travma etkisine bağlı ağır vakalar da görülebilir. İştahsızlık, zaman zaman gelen şiddetli karın ağrıları ve ender olarak görülen aşırı ishal yanında burunda kaşınma, dişleri gıcırdatma, tükürük artması, dilin yan kesimlerindeki papillalarm kabarık ve kırmızı noktacıklar taşıması karakteristik belirtileridir. Askaris safra yollarına ya da apandise de yerleşebilir. Safra yollarına geçtiğinde bu yollarda iltihaplanmaya ve karaciğer apsesine yol açabilir. Ender de olsa askaridiyoza bağlı karınzarı apsesi (peritonit), apandisit, pankreas iltihabı (pankeatit), safra kesesi iltihabı (kolesistit), nefrit gibi vakalara rastlanmıştır. Bazen bağırsakta yerleşmiş olan çok sayıdaki solucan bir araya gelerek yumaklar oluşturur ve bağırsak tıkanmalarına neden olabilirler.

Askaridiyozun tanısı dışkı incelemesiyle yapılır. Dışkıda yumurtalar kolaylıkla görülebilir. Akciğer belirtileriyle seyreden vakalarda tanı maddesi olan balgamda solucanm kurtçukları araştırılır.

Askaridiyozun tedavisinde piperazin tuzları, örneğin piperazin sitrot en etkili ilaç olarak kullanılır. Ascaris lumbricoides dünyanın her yerinde bulunan kozmopolit bir asalaktır. Yurdumuzda da özellikle Güneydoğu, İç ve Doğu Anadolu ile Karadeniz bölgelerinde fazla olmak üzere her bölgede yaygındır.

Advertisement


Leave A Reply