Aslan Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri

8
Advertisement

Aslan nasıl bir hayvandır? Aslanlar ne yer, nasıl yaşar, nasıl beslenir, özellikleri nelerdir? Aslan ile ilgili bilgi.

Aslan; Kedigiller familyasından etçil memeli türüdür. Asya’da ve Afrika’da bozkırlarda yaşar. Uzunluğu 160-190 cm, omuz yüksekliği 80-100 cm, kuyruğu 80-90 cm, ağırlığı 250 kg’dır. Postu düz, kısa tüylü, kırmızımsı sarı ya da soluk kahverengidir. Erkekte başın çevresinde dolanan uzun tüylü bir koyun yelesi vardır. Kuyruğu koyu renk tüylüdür. Koşarken saatteki hızı 60 km’yi bulur. Hız almadan 3.60 m zıplar.

Aslanların günümüzde sayısı azalmıştır. Ancak korunmaya alındığından tükenme tehlikesi yoktur. Ormanlar ya da hayvanlar kralı olarak söylence alanında ünlenen aslan, ormanların ağaçsız, çalılık yerlerini ve savanları yaşam alanı olarak seçer. Postunun rengiyle uyum sağlayan bu yaşam alanı kendisine av olanağı sağlar. Çok eşli, aynı zamanda düzenli bir aile yaşamı olan aslanlar, sürüler halinde dolaşır ve avlanırlar. En çok Afrika antilobu, Afrika ceylanı, zebra, zürafa, yaban öküzü avlarlar. Çiftleşme zamanı dişi için erkek aslanlar kavga ederler. İçlerinden birini seçen dişi, dört ay süren bir gebelik sonunda 4-6 arasında kedi büyüklüğünde yavru doğurur. Örnek bir anne olan dişi aslan, yavrularını koruma ve eğitmede önemli görevler yüklenir. Ortalama yaşam süreleri 20-30 yıldır.


8 yorum

  1. ben aslan ları çokseverim ama ülkemizde çok nadir bulunur.keşke bendede birtane dişi bir tanede erkek olsun isterdim ama vahşi.aslında okuduğum yazıguzedi

  2. Ben aslan gördüm. Hayvanat bahçesinde görmüştük. Gaziantepte. Türkiyenin en büyük hayvanat bahçesi. Hatta daha önce sahibini parçalamış.

Leave A Reply