Aslanağzı Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Özellikleri, Kullanımı, Faydaları, Gerçekler

3

Aslanağzı çiçeği nasıl bir çiçektir? Aslanağzı çiçeğinin bakımı, üretilmesi, yetiştirmesi hakkında bilgi. Aslanağzı kullanımı, yararları

aslanağzı

Kaynak: pixabay.com

Aslanağzı Çiçeği;

Sıracagillerden yazın çiçek açan çok-yıllık otsu bir bitkidir. Birkaçı bir arada olan, çeşitli renklerde, kokusuz, ancak güzel görünümlü çiçekleri nedeniyle süs bitkisi olarak yetiştirilir. 1.5 m’ye kadar boylanabilir.

Üretilmesi:

Tohum ve çelikle üretilebilir.

Bakımı:

Bol ışıklı yerleri, az nemli, biraz kumlu ve derince toprakları sever. Aslanağzı, soğuk mevsimlerde iyi hayatta kalan, ancak genellikle her baharda yeniden ekilen ve yıllık bitkiler olarak kabul edilen kısa ömürlü çok yıllık bitkilerdir. Kökleri çürümeye duyarlı olduğundan (düzenli sulama gerektirseler de) iyi drene edilmiş toprakta, tam veya kısmi güneşte en iyi sonucu verirler.

aslanağzı

Kaynak: pixabay.com

Faydaları, Kullanımı

Bronşit hastalığına şifalıdır. Balgamı söktürür, boğazı temizler. Öksürüğü giderir.

Kesme çiçekler için bitki yetiştirmeye ek olarak, tohumlar, özellikle Rusya’da yemeklik yağları çıkarmak için kullanılırken, yaprak ve çiçeklerin antiflojistik (anti-inflamatuar) özelliklere sahip olduğu kabul edilir ve kümes hayvanlarında kullanıldı. Çiçeklerden yeşil bir boya da çıkarılmıştır.

aslanağzı

Kaynak: pixabay.com

Aslanağzı Hakkında Gerçekler

 • Aslanağzı, kayalık habitatlarda bulunan Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Kuzey Afrika’ya özgü çiçekli bitkilerin bir cinsidir.
 • Aslanağzının bilimsel adı Antirrhinum’dur ve en iyi bilinen türü bahçelerde yaygın olarak yetiştirilen Antirrhinum majus’tur.
 • Aslanağzıları aynı zamanda ‘ejderha çiçekleri’ olarak da bilinir ve Latince adı ‘Antirrhinum’, ‘sahte burun’ veya ‘burun gibi’ anlamına gelir.
 • Yaklaşık 40 farklı aslanağzı türü vardır ve bunlar plantain ailesi olan Plantaginaceae familyasındandır.
 • Aslanağzı adını bir ejderha yüzüne benzeyen çiçekten alır ve çiçek yanlarından hafifçe bastırıldığında ‘ağızları’ açılıp kapanabilir.
 • Hem yıllık hem de çok yıllık aslanağzı bitkileri vardır, ancak çok yıllıkların bazıları genellikle yıllık bitkiler olarak yetiştirilir.
 • Aslanağzı tipik olarak en iyi nemli toprakta tam güneşte büyür ve süs amaçlı saksılarda veya bahçede yetiştirilebilir.
 • Aslanağzı, cüce, orta veya uzun çeşit olmalarına bağlı olarak 15 ila 120 santimetre (6 ila 48 inç) yüksekliğe kadar büyür.
 • Aslanağzı genellikle yaz ve sonbaharda çiçek açar ve ölü çiçeklerin koparılması daha fazla büyümeyi teşvik edecektir.
 • Aslanağzı, diğerleri arasında yeşil, kırmızı, turuncu, sarı, beyaz ve pembe dahil olmak üzere bir dizi çiçek rengine sahiptir.


3 yorum

 1. Çok tatlı yaaa ?????????????????❣️?❣️?????????????❤️❤️❤️??????❤️??❣️????????????????????

Leave A Reply