Asma Nedir? Özellikleri

0

Asma bitkisinin özellikleri nelerdir? Asma nerelerde yetişir, nasıl bakılır, asmagillerin özellikleri, hakkında bilgi.

Asma Nedir? Özellikleri

Asma; Asmagillerden sülüklerle tırmanan 40 kadar türü bulunan odunsu bitkidir. Üzüm adı verilen, glikozca zengin meyvelerinden dolayı çok eski çağlardan beri yetiştirilmekte olan önemli bir kültür bitkisidir.

Üzüm, taze ve kurutulmuş halde besin olarak tüketildiği gibi alkol ve şarap yapımında da kullanılır. Anayurdu Avrupa ve Asya ise de günümüzde dünyanın bütün sıcak ve ılıman iklimli bölgelerinde yetiştirilir. Yaprakları 5 lopludur, taçyapraklan erken düşer. Çiçekleri salkım biçiminde bir aradadır. Günümüzde üzüm üretiminde kullanılan asmalar, çoğunlukla çeşitli hastalık ve zararlılara karşı dayanıklılığı artırılmak amacıyla Amerika’dan getirilmiş türlerle melezlenmiş çeşitlerdir. Ülkemizin birçok yöresinde de değişik asma çeşitleri yetiştirilir. Yuvarlak yapraklı asma, frenk asması ve yaban asması bunlardan en yaygın olanıdır.

Asmagiller (Latince Vitaceae) İkiçenekliler sınıfının sülüklerle tırmanan, odunlu bitki cinsini ve bu cinslere ait 650 kadar türü kapsayan ağaç ya da ağaççık familyası. Yaprakları basit ya da loplu, çiçekleri küçük, erdişi ya da tek eşeyli, meyvesi üzümsü tiptedir. Bazı türler süs bitkisi olarak duvar ve çardakları örtmede kullanılır. Asma, Amerikan sarmaşığı, Japon sarmaşığı bu familyadandır.


Leave A Reply