Astatin Nedir? Astatin Elementinin Özellikleri, Kullanım Alanları Nelerdir?

6

Astatin elementinin özellikleri, atom numarası, bileşikleri, periyodik cetveldeki yeri, kullanım alanları, Astatin elementi ile ilgili bilgi.

Astatin

Periyodik cetvelin VII A grubunda yer alan kimyasal bir elemettir. Halojenler ailesinin beşinci üyesi bir ametaldir. Periyodik cetvelde iyodun altında bş yere ilişkin “eka-iyod” olarak adlandırılan element, 1931-1943 yılları arasında bilim adamlarınca iyot, radon, radyum ve uranyum gibi elementlerin yanında arandı ancak bulunamadı. Elementin izotopunu 1940’da D. Corson, K. MacKenzie ve E. Segre bir siklotronda bizmutun, alfa tanecikleriyle bombardımanı sonucu elde ettiler. Daha sonra yapılan araştırmalar astatinin radyokatif bzunma sırasında bir ara ürün olduğunu göstererek doğada uranyum ve toryum izotoplarıyla denge halinde çok küçük miktarlarda izotoplarının varlığını saptadı. En uzun ömürlü doğal izotopu At-219 olup yarılanma süresi 0,9 dakikadır. Dğada bütün uranyum ve toryum minerallerinde U-238, U-235, Th-232 ve Np-237’nin bozunma ürünü olarak bulunur. Yerkabuğunun 1,6 km kalınlığındaki katmanında toplam olarak 69 mg astatinin bulunduğu sanılmaktadır.

 • Sembolü: At
 • Atom Numarası: 85
 • Atom Ağırlığı: 210
 • Elemet serisi: Halojen
 • Maddenin Hali: Katı
 • Görünümü: Metalik

Astatinin, doğal ve yapay olarak kütle numaraları 210-219 arasında olan 20 izotopu bilinir. Bunlar arasında en uzun ömürlüsü yarılanma süresi 8,3 saat olan At-210 izotopudur. Doğada en az rastlanan elementlerdendir.

Astatin, periyodik çizelgedeki yerine göre halojenler ailesindendir ancak iyoda oranla daha fazla metalik özellik gösterir. Astatinin kimyasal özellikleri ultramikrokimyasal yöntemlerle incelenmiş ve bileşiklerinin varlığı ancak kütle spektrografisi yöntemiyle saptanmıştır.

astatin

Astatin ne için kullanılır?

Astatin (At), oldukça radyoaktif bir elementtir ve yalnızca birkaç saatlik bir yarılanma ömrü ile Dünya üzerinde doğal olarak bulunan en nadir elementlerden biridir. Nadir bulunması ve oldukça radyoaktif doğası nedeniyle, astatinin sınırlı pratik uygulamaları vardır.

Astatinin potansiyel bir kullanımı, kanser için hedeflenmiş alfa-partikül terapisidir. Astatin tarafından yayılan alfa parçacıkları, kanser hücrelerini yok etmek için kullanılabilir ve astatinin kanser tedavisinde kullanılmasının yollarını geliştirmek için araştırmalar devam etmektedir. Astatin ayrıca kimyasal reaksiyonlar çalışmalarında ve biyomedikal araştırmalarda izleyici olarak kullanılmıştır.

Bununla birlikte, kıtlığı ve oldukça radyoaktif doğası nedeniyle, astatin büyük ölçekte üretilmez veya kullanılmaz. Bunun yerine, öncelikle bilimsel ve araştırma amaçlı olarak incelenir.

astatin

Astatine dokunursanız ne olur?

Astatin, Dünya’da doğal olarak bulunan en nadir elementlerden biri olduğu ve oldukça radyoaktif olduğu için, herhangi birinin dokunması son derece olası değildir. Astatinin kararlı izotopları yoktur ve en kararlı izotopu olan astatin-210’un yarı ömrü yalnızca yaklaşık 8,1 saattir. Bu, herhangi bir astatin numunesinin hızla bozunacağı, bu da işlenmesini ve hatta çalışılmasını çok zorlaştıracağı anlamına gelir.

Birisi astatine dokunacak olsaydı, asıl endişe radyasyona maruz kalma riski olurdu. Astatin, bir kağıt parçası veya birkaç santimetre hava ile durdurulabilen, ancak vücuda girdiklerinde çok zararlı olabilecek alfa parçacıkları yayar. Alfa parçacıkları hücrelere zarar verebilir ve kansere neden olabilir, bu nedenle herhangi bir radyoaktif maddeyi son derece dikkatli bir şekilde, uygun koruyucu ekipman kullanarak ve katı güvenlik protokollerini izleyerek kullanmak önemlidir.

Kısacası, astatine dokunmak güvenli veya pratik değildir ve yalnızca uygun ekipman ve tesislere sahip eğitimli profesyoneller tarafından kullanılmalıdır.


6 yorum

 1. Sizin sitenizi actigimda guvei bir baglanti kirulamadi deniyor.
  Ancak ben bubub telefomumla ikgili oldugunu dusunuyorum.
  Uzun lafin kisasi siteniz bilgilendirici bir site..
  TESEKKUR EDER VE KOLAYLIKLAR DILERIMM.

Leave A Reply