Astor Ailesi Kimdir?

0

Astor Ailesi Kimdir? Astor ailesinin serveti, iş hayatındaki yeri, üyeleri nelerdir? Astor Ailesi hakkında bilgi.

Astor Ailesi

Astor Ailesi; ABD’li varlıklı ailedir. Kürk ticaretinden sağladığı serveti kullanarak New York kentinde edindiği taşınmaz mal varlığıyla ünlüdür.

Aile servetinin kurucusu John Jacob Astor’un oğlu William Backhouse Astor (1792-1875), babasının mal varlığının büyük bölümünü miras olarak devraldı. Manhattan’da emlak yatırımı programını sürdürdü. Ayrıca Astor Kütüphanesi’ni büyük ölçüde genişletti. Binalarını bakımsız bıraktığı suçlamaları karşısında, bazı eski konutları yenilemeye çalıştı. Aile servetini iki katının üstüne çıkararak, yaklaşık 50 milyon dolar değerinde mülk bıraktı.

William Backhouse Astor’un oğlu John Jacob Astor (1822-90) ise aile servetini 75-100 milyon dolarlık bir düzeye ulaştırdı. Astor Kütüphanesi’ne olduğu kadar Metropolitan Sanat Müzesi ve Trinity Kilisesi’ne de önemli bağışlarda bulundu. Oğlu William Waldorf Astor (1848-1919), politikada iddialı olmasına karşın, bir süre New York eyalet meclisinde ve üç yıl İtalya’da ABD elçiliği görevinde bulunduktan sonra 1890’da İngiltere’ye yerleşti. 1899’da İngiliz uyruğuna geçti, 1917’de Hever Şatosu I. Astor vikontu oldu. Servetinin büyük bölümünü, Hever Şatosu’nu onarmak ve İngiltere’deki muhafazakâr siyasal çevrelere fon sağlamak için kullandı. Ayrıca, şatonun daha sonra Waldorf-Astoria Oteli’ne dönüşecek olan bölümünün yapımına girişti. William Waldorf Astor’un kuzeni John Jacob Astor (1864-1912), bir mucit ve bilimkurgu yazarıydı. Astoria (daha sonra Waldorf ile birleştirildi), Knickerbocker ve St. Regis gibi büyük New York otellerinin yapımım o gerçekleştirdi. Birçok büyük ABD şirketinin yöneticiliğini de yürüten John Jacob Astor’un yaşamı “Titanic” faciasıyla, Atlas Okyanusunun ortasında son buldu. Oğlu Vincent Astor (1891-1959), muhafazakâr Astor ailesinden hayli farklı bir yapıdaydı. Ailenin taşınmaz mallarından bir bölümünü, konut projelerinde kullanılmak üzere New York kentine düşük fiyatla sattı. New Deal (Yeni Düzen) iktisat politikasını ve öteki toplumsal reformları destekledi. Aile mülklerinin yönetiminde etkin rol aldı ve yaşamının son 20 yılında Newsweek dergisini yayımlayan şirkete başkanlık etti.


Leave A Reply