Astronom (Gökbilimci) Nedir? Ne İş Yapar? Görev Sorumlulukları ve Çalışma Ortamı

0
Advertisement

Astronom, gökbilimci nedir, kime denir? Astronomlar ne iş yapar? Astronomların görev ve sorumlulukları, çalışma ortamları nedir?

Astronom (Gökbilimci)

Gezegenler, yıldızlar, galaksiler ve güneş sistemleri sizi büyülüyor mu? Evrenin nasıl ve neden bu şekilde çalıştığını anlamak ister misiniz? Astronomi çalışması, doğa bilimlerinin en eskisidir. Bu, tüm evrende fizik üzerinde çalışıp gözlemleyebileceğiniz ve yine de çalışılan şeye fiziksel olarak dokunamayacağınız tek bilimdir. İlginç bir şekilde, astronominin modern bir bilime dönüşmesini sağlayan şey teleskopun icadıydı.

astronom

Arka plan kaynak: pixabay.com

Bir gökbilimci, zamanını verileri analiz etmek, araştırma yazıları yazmak veya toplanan verilerin daha etkili bir şekilde aranmasını sağlayan bilgisayar programları oluşturmak için harcayacaktır.

Bir gökbilimci ne iş yapar?

Bir gökbilimci, öncelikle üstümüzdeki yıldızları, gezegenleri ve galaksileri içeren uzay araştırmalarına odaklanan bir bilim adamıdır. Yıldızların evrimi de, güneşin ve gezegenlerin güneş sistemimizin nasıl yaratıldığını ve yaşlandıkça onlara ne olacağını anlamak için inceler.

Odak noktası, evrenin nasıl çalıştığını anlamak ve evren hakkında bilimsel buluşlar olarak kabul edilebilecek şeyler keşfetmeye çalışmak olduğu için, bir gökbilimcinin işinin büyük kısmı büyük ölçüde araştırmaya dayanır.

Advertisement
Gökbilimciler tarafından kullanılan ana araçlar şunlardır:
  • Teleskoplar – ışık emisyonlarını toplamak için kullanılır.
  • Spektrograflar – uzay nesnelerinin sıcaklığını, bileşimini ve hızını söylemek için ışığı bir spektruma ayırmak için kullanılır.
  • Kameralar – teleskoplara bağlanır ve görüntü toplamak için kullanılır.
  • Uzay araçları – uzay nesnelerinin görüntülerini toplamak için gemiye kameralar ve teleskoplar yerleştirildi.
  • Bilgisayarlar – teleskoplardan ve uzay aracından alınan verileri analiz etmek için kullanılır

Gökbilimciler tüm bu araçları, özellikle de teleskopları (çok sayıda fizik ve matematik uygulamasının yanı sıra) oldukça sık kullanırlar. Evrendeki nesneleri gözlemlemek için çeşitli teleskopları kullanabilirler – bu teleskoplardan bazıları burada, dünya gezegeninde bulunur ve bazıları uzaya gönderildi.

Sadece en yakın gezegenlere (tümü Güneş Sistemimizdeki) uzay aracı ile ulaşılabilir. Bu nedenle, teleskoplar veya dünya yörüngesinde dönen uydular, onlardan yayılan veya yansıyan ışığı gözlemleyerek diğer tüm gök cisimleri hakkında bize dolaylı olarak bilgi vermeleri için güvenilmektedir.

Teleskoplar uzaktaki nesnelerden ışık toplar ve onları “yakından” görmemize izin verir. Bu ışığın toplanması ve ayrıntılı analizi sayesinde gökbilimciler Evrenin birçok gizeminin bazılarını çözebilirler. Aslında, bir teleskop kullanmanın temel amacı, bu ışığı toplamaktır, böylece astronom bu verileri analiz edip yorumlayabilir.

Hubble Uzay Teleskopu

Hubble Uzay Teleskopu (Kaynak : pixabay.com)

Gökbilimcilerin kullandığı bir teleskop örneği Hubble Uzay Teleskobu’dur. Birkaç milyar ışıkyıllık bir mesafeyi görebilir (bir ışık yılı, ışığın bir yılda kat ettiği mesafedir, yaklaşık 5.865.696.000.000 mil). Hubble Uzay Teleskobu’nun şu ana kadar gördüğü en uzağı, yaklaşık 10-15 milyar ışıkyılı uzaklıkta. Gökbilimcilerin görebildikleri Hubble Derin Alan galaksilerinin birçoğu, milyarlarca yıl önceki halleriydi, çünkü ışığın bize ulaşması bu kadar uzun sürdü.

Advertisement

Astronominin farklı alanları vardır ve çoğu gökbilimci yalnızca birine odaklanmayı seçecektir. Bu alanların bazı örnekleri güneş astronomisi, gezegen astronomisi, yıldız astronomisi, galaktik astronomi, ekstragalaktik astronomi ve kozmolojidir.

Her alan daha sonra gözlemsel veya teorik bir çalışma türüne ayrılır. Gözlem dalı, fiziğin temel ilkelerini kullanır ve veri elde etmeye ve analiz etmeye odaklanır. Teorik dal ise astronomik nesneleri ve olayları bilgisayar veya analitik modellerin geliştirilmesi yoluyla açıklar. İki dal, gözlemsel sonuçları açıklamaya odaklanan teorik astronomi ve teorik sonuçları doğrulamak için gözlemsel astronomi kullanılıyor.

Astronomi, uzay, yıldızlar ve gök cisimlerinin kökenini ve evrimini açıklamak için fizik, biyoloji ve jeolojiyi uygulayabildiğinden, diğer bilim dalları ile olan bağlantılarına göre de bölünebilir. Bu dört alt alan şunlardır: astrofizik, astrometri, astrojeoloji ve astrobiyoloji.

uzay arastirmalari

Kaynak: Nasa

Bir gökbilimcinin çalışma yeri nasıldır?

Gökbilimciler için işyerleri değişiklik gösterebilir. Tipik sınıf ortamları, öğretmenler için yaygındır. Çoğu zaman, gökbilimciler diğer kurumlarda bireysel görüşmeler yapmaya davet edilir. Çoğu üniversite (astronomi bölümleriyle birlikte), araştırmaları hakkında konuşmak için diğer üniversitelerden bilim adamlarını getirdikleri haftalık toplantılar düzenler.

Advertisement

Gözlemevleri de tipik çalışma yerleridir ve gökbilimcilere laboratuvarlar sağlar. Bir ofiste çalışmak genellikle idari işler yapmayı veya araştırma üzerinde çalışmayı içerir. Araştırma, verileri kalibre etme ve analiz etme, sayısal modeller çalıştırma veya teorileri test etme gibi çok çeşitli şeyler anlamına gelebilir. Bir bilgisayarın önünde çok zaman harcanır, bu nedenle bilgisayar ve programlamaya aşinalık bu kariyerde bir gerekliliktir.

Seyahat, her yıl dünyanın her yerinde düzenlenen birkaç konferansa gitmeyi içerir. Dünyada 20.000’den az gökbilimci var, bu nedenle bu konferanslar diğer gökbilimcilerle etkileşim kurmak ve hangi araştırmalar üzerinde çalıştıklarını görmek için mükemmel fırsatlar sunar.

Araştırmaları ve sonuçları görüntülemek ve paylaşmak için makale yazmak ve yayınlamak gerektiğinden, gökbilimciler makale ve teklif yazmak için çok zaman harcarlar. Araştırma için çeşitli kaynaklardan finansman elde etmek için hibe gereklidir. Daha fazla araştırma yapmak için farklı teleskopları ve tesisleri kullanma izni almak için gözlem önerileri yazılmalıdır.

Advertisement

Leave A Reply