Astronot Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir? Astronot Nasıl Olunur?

0
Advertisement

Astronot nasıl olunur? Astronot olmak için ne yapmak gerekiyor , ne okumamız gerekiyor? Astronot olabilmek için yapılması gerekenler ile ilgili bilgiler.

Astronot

Kaynak : Pixabay

Astronot Nasıl Olunur?

Astronot olmak… Bir çok çocuğun hayalidir. Sadece çocukların mı aynı zamanda gençlerin ve yetişkinlerin dahi hayalidir astronot olmak. neden bir kişi astronot olmak ister.? Bunun milyonlarca kabul edilebilir cevabı olduğundan eminiz. Kozmosu kendi gözümüzle biraz daha içine girerek görmek, gezegeni görmek, hissetmek belkide bir kahraman olarak dünyaya geri dönecek işler yapmak… Liste uzayıp gider…

Uzay çalışmaları özellikle II. Dünya Savaşı sonrası bloklaşan dünyada hızlanmış ve Sovyetlerin uzaya Amerikalıların ise aya insan göndermesi ile zirve yapmıştır. Bu yarış günümüzde de muhtemelen alttan alta devam etmekle birlikte artık Amerika’nın hakimiyeti tüm dünya tarafından kabul edilmiş durumdadır.

Astronot Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir? Astronot Nasıl Olunur?

Kaynak : Pixabay

Peki astronot olmak kolay mıdır? Astronot nasıl olunur? Yolları nelerdir ve nasıl bir eğitim almanız gerekmektedir?

Bu sıralanmış soruların tek bir yanıtı yok. Öncelikle çok iyi bir mühendislik eğitimi almanızı tavsiye ederiz. Tabii bu da yetmiyor bunun yanında mutlaka fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimlerden de anlamanız gerekmektedir. Matematiği saymıyoruz bile. Kısacası uzayda hemen hemen her bilim dalından insana ihtiyaç duyulduğu için pozitif bilimlere yönelip en az bir kaç tanesinde uzman olmanız astronot olabilmek için önemli avantajlar sağlayacaktır.

NASA’nın astronotlarından birisi olmak istiyorsanız NASA’ya da okul hayatınız bittikten sonra girebilmeniz gerekiyor. Ancak NASA haricinde uzaya astronot gönderen bir çok uzay ajansının olduğunu da unutmayınız.

Tüm bunların yanı sıra sağlık probleminizin olmamaması gerekmekte. Yani sigara içmeyen ve sürekli spor yapan zinde ve sağlıklı bir vücudunuzun olması gerekmektedir. Çünkü astronot olabilmek için gerekli fiziksel testleride geçmeniz gerekmektedir. Fiziki şartlarınız eğer uygun değilse uzaya bir astronot olarak gidemezsiniz.

Advertisement

Ancak bunların yanında en önemlisi astronot olabileceğinize inanmaktır. İnancınız ile yürüyün ve Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan giderek bilimin ışığını takip edin. Mutlaka isteğinizi gerçekleştirebileceksiniz. Bizler sizlere inanıyoruz sizlerde kendinize inanın.


Leave A Reply