Asurbanipal (Sardanapal) Kimdir?

0

Asur Devletinin son hükümdarı olan Asurbanipal ya da bir başka bilinen ismi ile Sardanapal kimdir? Dönemi ve hayatı hakkında bilinenler.

Asurbanipal

Advertisement

Birinci Asur Devleti’nin son hükümdarıdır. Asıl adı Asurbanipal’dır. Eski Yunanlılar ona «Sardanapalos» demişler, sonraki tarihlere de «Sardanapal» diye geçmiştir.

Sardanapal’ın hayatı hakkında bilinenler, tarihî gerçeklerden çok, masallara, söylentilere dayanır. Semiramis’in soyundan geldiği, M.Ö. VII. yüzyılda tahta çıktığı sanılıyor.

Sardanapal zevke, eğlenceye son derece düşkün, hattâ kadınca zevkleri olan bir adamdı. Hayatının büyük bir kısmını eğlence içinde geçirmişti. Asurlular bu durum karşısında iki kere başkaldırmışlarsa da Sardanapal bunları geniş ölçüde kan dökerek bastırmıştı. Üçüncü isyanda karşısında 400.000 kişilik bir kuvvet toplandığını görünce başkenti Ninova’nın kapılarını kapattı. Böylece, iki yıl boyunca kuşatmaya dayandı. Günün birinde Dicle’nin taşması sonucunda sûrların bir kısmı yıkılınca, açılan gedikten içeriye giren Asurlular şehri ele geçirdiler, sarayı ateşe verdiler. Sardanapal, haremağaları ile yanarak öldü.

Advertisement


Leave A Reply