Aşure Nedir? Neden Yapılır?

0
Advertisement

Aşure ne demektir? Aşure neden yapılır? Aşure günü nedir? Aşure gününün özellikleri, tarihi hakkında bilgi.

Aşure Gününüz Mübarek Olsun

Aşure Nedir? Neden Yapılır?

Aşure; Arapça bir kelime olup kameri aylardan Muharrem ayının onuncu gününe denilir. İslâmda pek kutsal bir gün olarak kabul edilen Aşure günü müslümanlar birbirlerinin hal ve hatırlarını sorar, komşuları ile hediyeleşir ve o günü oruçlu geçirmeye çalışırlar. Muharrem ayının dokuz, on ve onbirinci günlerinde oruç tutmak Peygamberimizin sünnetlerindendir.

Aşure günü İslâm tarihi içinde çok büyük olayların meydana geldiği bir gündür. Hadis-i Şeriflere göre bu gün Allah, ilk Peygamber Hz. Adem’in tövbesini kabul etmiş, Hz. Nuh’un gemisi bu gün Cûdi Dağı’na oturmuş, Hz. Yakup senelerce izini kaybettiği oğlu Hz. Yusufa bu gün kavuşmuş, büyük meleklerden Cebrail, Mikail ve İsrafil ile Arş, sema ve Cennet bu gün yaratılmışlardır. Aşure günü aynı adla anılan tatlı bir yiyecek yapılması da âdet haline gelmiştir.

Aşure günü cahiliyye devrinde de kutsal bir gün olarak kabul edilirdi. Peygamberimiz Medine’ye hicret ettiklerinde Yahudilerin bu günü oruçlu geçirdiklerini görmüş, sebebini sorunca Hz. Musa’nın bugün Firavunun şerrinden kurtulduğunu, bu sebeple oruç tuttuklarını öğrenmiş ve “Biz, Musa’nın sünnetini ihyaya sizden daha ziyade haklıyız.” buyurmuştur. (Buhari)

Advertisement

Leave A Reply