Asya’da Nesli Tehlike Altında Olan Hayvanlar Nelerdir?

0

Asya kıtasında yer alan ve bu kıtaya özgü olan nesli tehlike altında olan hayvanlar hangileridir? Asya kıtasında nesli kaybolmaya yüz tutmuş hayvanlar hakkında kısa bilgiler

Kızıl Panda

Kızıl Panda

Kızıl Panda

Kızıl panda veya Ailurus fulgens çok fazla bilinen bir hayvan olmayabilir. Ancak popülasyonunun şu anda çok küçük olması ve neslinin tehlikede olduğu veya yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu düşünüldüğünden, önümüzdeki birkaç yıl içinde yok olma riski en yüksek olan Asya türlerinden biridir. Ayrıca bilim adamları da nüfus eğilimlerinin azaldığını doğruladılar.

Asya fili

Asya Fili

Kaynak: pixabay.com

Asya filleri veya Elephas maximus uzun yıllardır dünyanın her yerinde görülebilir bir türdü aslında. Yüzyıllar boyunca imparatorlukların ve sirklerin bir parçası olarak seyahat etmişlerdir. Büyük efor gerektiren saha çalışmaları ve gösteriler için çok rağbet gördüler. Çünkü çok fazla ağırlık ve eforu kaldırabilen hayvanlar ama aynı zamanda akrabaları olan Afrika filleri

Bu nedenle, insanlar tarımda, inşaatta, sirklerde veya turizmde bizim yararımıza sömürüldüğü ve yaşam alanlarının her seferinde daha hızlı tahrip olması nedeniyle, özgürce Asya fillerinin nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Buna ek olarak, Asya filleri, çoğunlukla özel hayvanat bahçeleri ve parça satışı için yasa dışı olarak hem canlı hem de ölü olarak yakalanır.

Bengal kaplanı

Beyaz Bengal Kaplanı

Beyaz Bengal Kaplanı (Kaynak: pixabay.com)

Asya’daki vahşi doğadaki kaplanların, menşe yerleri, giderek daha fazla risk altında olduğunu duymuşsunuzdur ve bu tamamen doğrudur. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan birkaç kaplan türü vardır, ancak şu anda en büyük tehlike altında olan türler Bengal veya Panthera tigris tigris kaplanlarıdır.

Korunmasında büyük ilerlemeler kaydedildi, ancak büyük şirketlerin ve diğer ilgili tarafların hükümetler üzerindeki baskıları nedeniyle, Asya’daki kaplanların yok olma riskinin kontrol edilen ve yeniden yeniden açılacak gibi görünen nedenleri var: turizmde kullanmak. Bu nedenle, ortadan kaybolmamaları için işbirliği yapmanın bir yolu, filler gibi diğer birçok türde olduğu gibi, onları bir iddia olarak kullanan turistik faaliyetlerden kaçınmaktır.

Kar Leoparı

kar leopari

Kaynak: pixabay.com

Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bir başka büyük kedi ise Kar Hayaleti olarak bilinir. Kar leoparı, Uncia uncia veya Panthera Uncia, bazı Asya ülkelerinde, Himalayalar’da yüksek dağlık bölgelerde yaşayan büyük bir kedidir.

Vahşi doğada çok az sayıda yetişkin örnek var ve popülasyonlarının eğilimi her yıl yavaş yavaş azalıyor. Ancak onlara yardım etmek için halihazırda yürütülen projeler var. Nesli tükenme tehlikesinin başlıca nedenleri, iklim değişikliği, habitatının tahribi ve kendine özgü kürkü nedeniyle avlanmadır.

Tepeli Aynak (Japon Ibis)

Tepeli Aynak (Japon Ibis)

Tepeli Aynak (Japon Ibis) (Kaynak : wikipedia.org)

Japon tepeli ibis veya toki olarak da adlandırılan ve bilimsel olarak Nipponia nippon olarak bilinen Japon ibis, Asya’nın en çok tehlike altındaki hayvanlarından biridir. En iyi bilinenlerden biri değil ama uzun süredir ortadan kaybolmanın eşiğindedir.

Önceleri Çin, Rusya, Kore ve Japonya gibi birçok Asya ülkesinde görülürken, uzun zaman önce sadece Japonya’nın bazı bölgelerinde görülebilmektedir. Ancak Japon ibis’i yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olsa da nüfusunun da azar azar arttığı kayıtlara geçmiştir.

Prezewalski Yaban Atı

Prezewalski Yaban Atı

Prezewalski Yaban Atı (Kaynak : wikipedia.org)

Equus ferus przewalskii, gerçekten vahşi atların bugün var olan tek alt türüdür, dünyanın geri kalan vahşi atları, gerçekten tamamen evcilleştirilmiş türlerden gelen ancak yeniden vahşileşen atlardır.

Yaygın adından da anlaşılacağı gibi Moğol vahşi atı veya takhi olarak da adlandırılan Przewalski Atı, Moğol bölgesine özgüdür. Geçen yüzyılın sonunda yok olmaya yakındı, ancak hayatta kalmayı başardı ve şu anda hala yüksek risk altında. Günümüzde birkaç hayvanat bahçesi dışında Moğolistan ve Çin’in bazı bölgelerinde yaşıyorlar.

Çita

çita

Kaynak: pixabay.com

Acinonyx jubatus, çitalar veya çitalar Afrika’da iyi bilinir, ancak çok az insan onların da Asya’da uzun süre yaşadıklarını bilir. Ancak bugün, vahşi nüfusu İran’ın küçük bir kısmına indirgendiği için Asya’daki en çok nesli tükenmekte olan hayvan türlerinden biridir.

Ek olarak, hem bu küçük alanda hem de genel olarak Afrika’da vahşi olarak yaşadığı diğer alanlarda, yeni doğum ve yavruların hayatta kalma eğilimi azalmaktadır, bu nedenle her yıl daha az olmaktadır. Nedenler, kaçak avlanma ve yaşam alanlarının inşaat için tahrip edilmesinden gezegenin genel kirliliğine kadar çeşitlidir.

Panda nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya mı?

Pandalar Hakkında İlginç Bilgiler

Kaynak: pixabay.com

Pandayı final için bıraktık, bu dünyaca ünlü Asya hayvanı, çünkü şu anda popülasyon durumu hakkında büyük şüpheler yaratıyor. Gerçek şu ki, Asya’dan, özellikle de Çin’den gelen sembolik bir hayvan türüdür ve nesli tükenme tehlikesi altındaki hayvanlardan bahsettiğimizde her zaman dikkatimizi çekmiştir.

Bununla birlikte, nispeten yakın bir zamanda, panda veya Ailuropoda melanoleuca’nın artık daha fazla yok olma riski altındaki hayvanlar listelerine dahil edilmediğini, ancak resmi organ olan IUCN Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi için popülasyonunu yeterince artırmayı başardığını kutlamalıyız.


Leave A Reply