At meydanı Nerededir?

0
Advertisement

At meydanı Nerededir? At Meydanı Tarihi, özellikleri, tarihsel eserleri, At meydanı hakkında bilgi.

İstanbul At Meydanı

At meydanı; Bizans döneminde Hipodrom, Osmanlı döneminde (9 Haziran 1617’ye kadar) Atmeydanı, bu tarihten günümüze kadar da Sultanahmet Meydanı adıyla anılan alandır. Sultanahmet Camisi, Marmara Üniversitesi Rektörlüğü (eski İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi), Divanyolu ve İbrahim Paşa Sarayı arasında yer alır. Yapımına Roma İmparatoru Septimius Severus döneminde (193-211) başlanan alandır.

Büyük Constantinus (306-337) döneminde bitirildi. Bizans tarihinde önemli yer tutan Atmeydanı, zaman zaman uğradığı yıkımlar nedeniyle onarıldı ve eklentiler yapıldı. Araba ve at yarışları düzenlenen alanın çevresinde çeşitli heykeller ve sütunlar vardı. Bizans dönemindeki birçok önemli olay, Atmeydanı’nda başlamıştır. Bu olayların en önemlisi Nika Ayaklanması’dır (532).

Türklerin eline geçtikten sonra da burası aynı amaçlarla kullanıldı. At yarışları, cirit oyunları, şenlikler, saray düğünleri yapıldı. Vezirlerle devletin ileri gelenlerinin saray ve konakları (İbrahim Paşa Sarayı, Kemankeş Ahmet Paşa Sarayı, Ayşe Sultan Sarayı, Silahtar İbrahim Paşa Konağı, Sokullu Mehmet Paşa Konağı vb) alanı görebilecek biçimde yapılmıştı. 1610’da İbrahim Paşa Sarayı’nın tam karşısındaki Sokullu Mehmet Paşa ile Ahmet Paşa konakları yıktırıldı ve alana adını veren Sultanahmet Camisi’nin yapımına başlandı.

At Meydanı

Advertisement

Böylece alan, eskiye oranla önemli ölçüde daraldı. Yapımda hipodromun taşları da kullanıldığında görünümü de değişti. 1870’lerde Zaptiye Nazırı Hüsnü Paşa’nın girişimiyle, Sultanahmet Meydanı parka dönüştürüldü. Günümüzde park olarak düzenlenmiş alanda Alman Çeşmesi Dikilitaş, Burmalı Sütun, gibi tarihsel eserler yer alır. 1983’te onarımı tamamlanan İbrahim Paşa Sarayı’na Türk-İslam Eserleri Müzesi taşındı.


Leave A Reply