Atatürk Hakkında Yazı

0

Atatürk ile ilgili yazılmış kısa ama öz yazı / kompozisyon. Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatırken kelimeler bazen yetersiz kalır. O’nu en kısa yoldan anlatan yazı.

Atatürk Hakkında Yazı
ATATÜRK, Türk yurdunun kurtarıcısı, yeni Türkiye Devleti’nin kurucusu, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanıdır. Düşmanlar yurdumuzu paylaşmış, Türk milletini köle haline getirmeye kalkışmışken, O bizi kurtardı, milletimize yeniden yaşama gücü verdi, ordumuzu güçlendirdi, yurdumuzu kalkındırdı. Bizi eskiye, geriliğe bağlayan padişahlığı kaldırarak, milletimizin ilerlemesine yol açtı. Türk’e şerefini yeniden kazandırdı. O’nun dediği gibi, biz de her gün, göğsümüz kabararak, haykırabiliyoruz:

Advertisement

Ne mutlu Türk’üm diyene!

Ulu Ata’mız, kurduğu bu büyük eseri, biz Türk çocuklarına, Türk gençliğine bıraktı. O’nun şu sözlerini hiçbir zaman unutmayacağız:

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir… Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Atatürk’ün yurdu, milleti kurtarmak, yükseltmek için nasıl çalıştığını öğrenmeli, biz de, yılmadan, usanmadan O’nun yolundan gitmeliyiz. Atatürk bizden bunu bekliyor. Şu sözlerini de hiç unutmayalım:

Advertisement

Türk milleti zekidir. Türk milleti çalışkandır.

Ey Türk, çalış, övün, güven!


Leave A Reply