Atatürk ve Cumhuriyet İle İlgili Yazılmış Çok Anlamlı Bir Kompozisyon -Yazı

23

Atatürk ve onun kurmuş olduğu Cumhuriyet ile ilgili, Cumhuriyetin faziletinin güzelliklerinin ve öneminin anlatıldığı kompozisyon

Atatürk ve Türk Bayrağı

Advertisement

Atatürk ve Cumhuriyet

Atatürk: “Cumhuriyet fazilettir.” derken, bu hükümet şeklinin en iyi devlet yönetimi olduğunu belirtmek istemişti. Gerçekten, cumhuriyet yönetiminde devlet işleri doğrudan doğruya milletin elindedir. Millet bu egemenlik hakkını kendisinin seçtiği temsilciler (milletvekilleri) yolu ile kullanır.

Türk milleti bu hakkı Cumhuriyet’imizin kurulmasıyla elde etti. Türkiye Cumhuriyetinin temeli, büyük Atatürk’ün önderliğinde, Kurtuluş Savaşı ile atıldı, Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni Türk varlığını bütün dünyaya kabul ettirdi. 29 Ekim 1923‘te kurulan Cumhuriyet’le Türk milleti kendisine en layık hükümet şekline kavuşmuş oldu.

Türkiye Cumhuriyeti bütünüyle Türk olan bir ülke üzerinde kurulmuştur. Osmanlı Devleti çeşitli ulusları bir araya toplamaya çalışmıştı. Yeni Türk Devleti ise, tarih, gelenek, dil, kültür bakımından bir bütün olan Türk milletine dayanıyordu. İşte, yurdu paylaşan düşmanlara da, onlarla işbirliği eden padişaha da, bu yüce millet karşı koydu; askeriyle, kadınıyla, erkeğiyle, her şeyden önce de özgür yaşama azmiyle, varlığını korumayı bildi.

Cumhuriyet Atatürk

Advertisement

Osmanlı İmparatorluğu, I. Dünya Savaşı‘nda yenilip parçalanınca, başta padişah VI. Mehmet (Vahdettin) olmak üzere, bütün devlet ileri gelenleri yenilgiye boyun eğdiler. Türk’ün şerefine yaraşmayacak kadar ağır koşullan kabul ettiler. Çünkü, Türk ulusunun, varlığını kendisinden kat kat üstün kuvvetlere karşı bile koruyabilecek kadar güçlü olduğunu bilmiyorlardı.

Atatürk ise, “Ya istiklâl, ya ölüm!” diyerek, millete savaş parolasını verdi. Türk ulusunun ölmez gücüne dayanarak, Kurtuluş Savaşı gibi, dünya tarihinde benzeri pek az görülmüş bir destan yarattı; canlı, dinç, genç bir Türk Devleti kurdu.


23 yorum

  1. Nehir Temiz on

    Öğretmenimle katılacağım Kompozisyon yarışması için bir fikir edinmiş oldum. Emeğinize ,ellerinize sağlık..

Leave A Reply