Atatürk’e Duyulan Özlem Hakkında Kompozisyon Örneği

0
Advertisement

Atatürk’e duyulan özlem konulu kompozisyon örneği. Neden Atatürk’ü özlüyoruz? Onu neden seviyoruz? Atatürk’ü özleyenler ve Atatürk hakkında güzel kompozisyon örneği.

Mustafa Kemal Atatürk

Kaynak: pixabay..com

ATA’YI ÖZLEMEK

Kendisi de dahil her şeyden daha fazla yurdunu ve milletini önemsemiş bir insana karşı neler hissedilebilir? Sevgi mi, saygı mı? Peki ya bu insanı yıllar önce kaybetmiş ve yerini asla dolduramamışsak? Tabi ki özlem.

Atam…. Naciz vücudun senin de dediğin gibi toprak oldu. Ancak hayatın boyunca uğrunda çalıştığın Türkiye Cumhuriyeti, güvenerek emanet ettiğin Türk gençleri ile birlikte yaşamaya devam ediyor. Bu zorlu ve sürekli yolda yürürken kimi zaman zorlansak, seni özlesek de,  sana ve kurduğun Cumhuriyete karşı olan görevi yerine getirmeye çalışıyoruz.

Seni çok özlüyoruz Atam. Çok nadir bulunur bir insan olduğun için, bizi senin kadar düşünen olmadığı için, sadece sözle değil devrimlerinle de geleceğimizi güzelleştirmeye çalıştığın, bağımsızlığımızdan asla ödün vermediğin için özlüyoruz ve seviyoruz. Seni tanıdıkça, inceledikçe yeni bir şeyler öğreniyor, anlamaya çalışıyoruz. Anladıkça da her zaman başarının bizden yana olacağını biliyoruz.

İşte tam da bu sebepten gelecekte bir Atatürk daha beklemeden Türk milleti olarak bize bizden başka kimsenin faydası olmayacağını bilmeliyiz. Kütüphaneleri, laboratuvarları, eğitim ve öğretimin var olduğu her yeri tam kapasite değerlendirmeli, Türkiye Cumhuriyeti ve gelecek için her Türk vatandaşının yapabileceği bir şeylerin olduğunun bilincine varmalıyız. Özlemek yetmez, Atamızı anlamalıyız.


Atatürk Hem Türk Milleti Hem de Dünya İçin Neden Önemlidir?

“Atatürk, uluslararası anlayışın, işbirliğinin ve barışın geliştirilmesine kendini adayan seçkin bir insan, olağanüstü reformlar gerçekleştiren bir devrimci, emperyalizme ve sömürgeciliğe karşı savaşan ilk liderdir. İnsan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü eşsiz bir devlet adamıdır. hayatı boyunca insanları renklerine, dinlerine, ırklarına göre ayırmamış, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur.”

Advertisement

Yukarıda 27 Kasım 1978 tarihinde Paris’te Atatürk’ün 100. doğum günü için alınmış olan UNESCO Kararı yer almaktadır. Yukarıda yazılı olanlara bir Türk’ün nasıl bir itirazı olabilir. Atatürk’ün varlığının Türk milleti için ne denli önemli olduğunu anlatan kısa bir paragraf ama bizlere çok şeyi anlatmayı da balarıyor.


Leave A Reply