Atatürk’ün Akılcılığı ve Gerçekçiliği

0
Advertisement

Atatürk’ün akılcılığı ve gerçekçiliği nedir, akılcılığı ile ilgili sözleri. Atatürk’ün akılcılığı ve gerçekçiliği hakkında bilgi.

Atatürk’ün Akılcılığı ve Gerçekçiliği

Akılcı ve gerçekçi olan Atatürk’ün, ideallerini oluşturan düşünceler de hayal ürünü değil, gerçekleşmeleri mümkün ideallerdir. Atatürk‘ün idealistliği yanında vatan hizmetinde eşsiz bir gerçekçiliği de vardır. “Biz ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz- Bizim yolumuzu çizen, içinde yaşadığımız yurt, bağrından çıktığımız Türk milleti ve bir de, milletler tarihinin bin bir facia ve ıstırap kaydeden yapraklarından çıkardığımız sonuçlardır.” sözleriyle gerçekçiliğini açıkça ortaya koymuştur.

İdeallerini gerçekçilik temellerine oturtan Atatürk, uygulamalarını da gerçekçiliğe uygun yapmıştır. Atatürk, “Büyük hayaller peşinde koşan, yapamayacağı şeyleri yapar görünen sahtekâr insanlardan değiliz.” der. O, gerçeklerden ayrılmayan bir idealistti. Ne kadar acı olursa olsun, daima gerçekle yüz yüze bulunmak, Atatürk’ün en belirgin özelliğiydi. Körü körüne hareket, hayal ve maceraperestlik onun hayatında hiç var olmayan şeylerdir.


Leave A Reply