Atatürk’ün Laiklik Anlayışı Kısaca

0
Advertisement

Atatürk’ün Laiklik Anlayışı nasıldır? Atatürk’ün Laiklik Anlayışı’nın maddeler halinde kısaca özeti, hakkında bilgi.

Laiklik

Atatürk’ün Laiklik Anlayışı

Atatürk’ün laiklik anlayışını şu şekilde özetlemek mümkündür:

► Atatürk’e göre laiklik dinsizlik olarak tanımlanamaz. Bu konuda birçok açıklamada bulunmuştur. Örneğin, bir sözünde şöyle demiştir:

Advertisement

“Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkânını temin etmiştir…”

Atatürk ve Laiklik

► Atatürk din gibi kutsal değerlerin ancak laiklik ilkesiyle korunabileceği inancını taşımaktaydı. Bu konuda şöyle demiştir:

“Laiklik prensibinde ısrar ediyoruz. Çünkü milli iradenin, insanlığa mal olmuş değerlerin belki de en kutsalı olan din hürriyeti ancak laiklik prensibi sayesinde korunabilir.”

Advertisement

► Atatürk’ün din anlayışında dinin bir vicdan meselesi olduğu görülür. Konu ile ilgili o, “Din ve mezhep herkesin vicdanına kalmış bir iştir. Hiçbir kimse hiçbir kimseyi ne bir din ne de bir mezhebi kabul etmeye zorlayabilir.” demiştir.

► Atatürk’ün laiklik anlayışında din bir politika aracı olarak kullanılamaz. Bu konu ile ilgili şöyle demiştir: “…Din ve mezhep hiçbir zaman politika aracı olarak kullanılamaz…”

► Atatürk; dine karşı olmadığını sadece din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması gerektiğine inandığını dile getirmiştir. Bu konudaki düşüncesini şöyle dile getirmiştir:

“… Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye karşı değiliz. Biz sadece din işlerini millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kasıt ve fiile dayanan tutucu hareketlerden sakınıyoruz.”

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply