Atatürk’ün Müzik Hakkındaki Düşünceleri

5
Advertisement

aCumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün müzik ile ilgili olarak genel düşünceleri ve görüşleri ile ilgili kısaca bilgi verdiğimiz yazımız.

Atatürk'ün Müzik Hakkındaki Düşünceleri

Atatürk büyük bir devrimci idi. Atatürk, Avrupa’nın yüzyıllarca süren gelişim evresinin büyük bir kısmını sadece 15 yılda başarabilecek bir liderdir. Atatürk.’ün müziğe karşı ilgisiz olması ise kesinlikle düşünülemezdi. Atatürk müziği çok sever ve sanatçılara da büyük bir saygı duyardı. Özellikle memleketi olması bakımından Rumeli türkülerini ayrı bir sevmiştir.

Atatürk özellikle Sofya’da bulunduğu dönemlerde çok sesli klasik müzik ve opera konserlerine katılmış ve burada tanımış olduğu bu müzik türünün de Türk kültürüne empoze edilebilmesi için yaşamımızın içerisinde olması için önderlik etmiştir.

Müziksiz bir hayatın var olmayacağına inanan Mustafa Kemal Atatürk bir çok defalarda sevdiği şarkılara türkülere bizzat eşlik de etmiştir. Onun döneminde yurt dışına müzik eğitimi alabilmesi için bir çok öğrenci gönderilmiş ve bu öğrencilerin daha sonra müzik sanatı konusunda birer öncü olması da hedeflenmiştir.

Advertisement

Atatürk bir defasında aşağıda görülen sözü söyleyerek sadece müzik sanatçılarına değil her türlü sanata ve sanatçıya karşı olan ilgisini ve saygısını belirtmiştir.

“Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu anlatım sözle olursa şiir, ezgi ile olursa müzik, resim ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur.”


5 yorum

  1. bence hiç uzun değil hatta çok kısa siz atatürk ü sevmediğiniz için kısacık bir yazı up uzun bir yazıya dönüşüyo …. atatürk sizin için yıllarca savaşıp dünyayı kurtarmış siz hala yok o yazı uzun yok bu yazı uzun diyip duruyorsunuz …… uzun diyenler in hepsi kafasızzzzzzz………..

Leave A Reply